ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Οι Παίδες πέρασαν στον τελικό

Το πρώτο από τα δύο βήματα για να κατακτήσει ξανά τον τίτλο στο πρωτάθλημα Παίδων έκανε ο Ολυμπιακός. Μιας και οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 στον ημιτελικό. Κατά συνέπεια περιμένουν τον αντίπαλό τους. Δηλαδή τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός. Οι Παίδες πέρασαν στον τελικό.

Πρόκριση για τους Παίδες

Το Final-4 στο πρωτάθλημα Κ15 διεξάγεται στο Βόλο. Πιο συγκεκριμένα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ο Ολυμπιακός θα είναι εκεί. Διότι οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-1 τους αντίστοιχους της ΑΕΛ. Έτσι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν για δεύτερη σερί χρονιά τον τίτλο. Καθώς στον ημιτελικό ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει νίκη με περισσότερα τέρματα. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Αλλά στο 20′ άνοιξαν το σκορ. Ο Λάνα έκλεψε στην μπάλα και με μακρινό σουτ, «νίκησε» τον Σπανό για το 1-0.

Έτσι πέρασαν στον τελικό

Νέες ευκαιρίες μετά το 1-0, αλλά στο 40′ η ΑΕΛ ισοφάρισε. Οι «βυσσινί» έφτασαν στο 1-1 μετά την κεφαλιά του Μπασδέκη, έπειτα από το κόρνερ του Αγοραστού. Επίσης, το σκηνικό ήταν ανάλογο και στο δεύτερο ημίχρονο. Δηλαδή οι ευκαιρίες ήταν αρκετές για τους «ερυθρόλευκους». Ωστόσο το γκολ δεν ήρθε εγκαίρως. Αν και η… λύτρωση ήρθε στο 75′. Πιο συγκεκριμένα, ο Μπάντης έκανε διαγώνιο σουτ και ο Μιχαηλίδης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-1. Επομένως σημείωσε το γκολ της πρόκρισης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ15 (Τ. Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζιος, Καπάτος (59′ Βρυώνης), Νουχάι, Μπάνος, Λάνα, Τρικαλιώτης (80′ Ποτουρίδης), Κάπελας, Μιχαηλίδης (80′ Χιλάι), Κότσαλος (59′ Μπάντης), Ξανθόπουλος (51′ Καμάς).

ΑΕΛ Κ15 (Θ. Ελευθεριάδης): Σπανός, Αβραμούλης, Μπαργιώτας, Αλμπάνης, Δεμίρης, Λύγουρας (41′ Νταφούλης), Αγοραστός (65′ Καραγιάννης), Μπασδέκης (70′ Πατσώνης), Γ. Τσακνάκης, Μ. Τσακνάκης, Όντος.