Οι «νυχτερίδες» τον… δάγκωσαν στο ΣΕΦ!

Ένας κακός Ολυμπιακός με πολλά λάθη και εμφανείς αδυναμίες, ηττήθηκε 96-85 από τη Βαλένθια.

Το ματς ήταν εξ αρχής δύσκολο. Έγινε ακόμα πιο δύσκολο λόγω της απουσίας του Παπανικολάου και της απώλειας του Πρίντεζη μέσα στο ματς. Αν βάλουμε και τα πολλά λάθη στην άμυνα, ειδικά στην περιφερειακή, δεν ήθελε και πολύ για να έρθει το «διπλό». Η ισπανική ομάδα από την αρχή είχε το πάνω… χέρι στο ματς, πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στο δίποντο και πέρασε από τον Πειραιά, βελτιώνοντας σε 9-5 το ρεκόρ της. Αφήνοντας την ομάδα του Μπαρτζώκα στο 7-6 και με πολλά θέματα, καθώς αναδείχθηκαν και πάλι τα προβλήματα μέσα στη ρακέτα. Με τους δύο σέντερ του να έχουν μηδέν αμυντικά ριμπάουντ.

Κακός ρυθμός, πολλά λάθη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νευρικά το ματς και μετά το 5-3 με το οποίο προηγήθηκε, με σκόρερ τον Ζαν Σαρλ, έδειξε να μένει από δυνάμεις. Κακές επιλογές στην επίθεση. Λάθη και αδυναμίες στην άμυνα. Η Βαλένθια δεν έχασε την ευκαιρία. Ό,τι δεν έκανε σωστά ο Ολυμπιακός, οι «νυχτερίδες» το αξιοποίησαν ιδανικά και κατάφεραν από νωρίς να «χτίσουν» μια διαφορά, ένα προβάδισμα. Από το σημείο που ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε σε 7-8 (5:25), η ισπανική ομάδα έκανε σερί 11-2 και βρέθηκε να προηγηθεί με +10 (19-9) με το καλάθι του Λαμπεϊρί, 2:09 για το δεκάλεπτο. Στο διάστημα ως το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Σπανούλη και Βεζένκοφ που ήρθαν από τον πάγκο, αλλά το γεγονός ότι δεν έπαιζε άμυνα η ομάδα του Μπαρτζώκα στοίχισε, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 16-25. Χάνοντας παράλληλα και τον Πρίντεζη με μυϊκό σπασμό.

Δεν βρήκε τρόπο αντίδρασης

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην παίζει άμυνα. Είχε θέματα σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Με την Βαλένθια να έχει στο 11ο λεπτό του ματς 31 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (6/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα). Στο ίδιο σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν εύκολο καλάθι, καθώς στην επίθεση δεν υπήρχαν καλές επιλογές. Πολλά λάθη, πολλές λανθασμένες επιλογές και το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Ο Βεζένκοφ μπήκε και προσπάθησε να βοηθήσει και κάτι έκανε, ο Μακ Κίσικ μείωσε σε 32-37 (4:37) και η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους. Αλλά τα λάθη δεν περιορίστηκαν. Εύκολα, αβίαστα, συνεχόμενα, η Βαλένθια δεν έχασε την ευκαιρία και με σερί 8-2 ξαναέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (45-34). Και με τους πόντους του Πρέπελιτς, το ημίχρονο έκλεισε στο -13 (39-52), καθώς η ομάδα του Πονσαρνάου να είχε 68% στα δίποντα (13/19)!

Άμυνα με τα μάτια

Όσο κι αν ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» να κάνουν κάτι, να αλλάξουν την εικόνα του ματς, αυτό δεν ήταν εφικτό να γίνει για ένα απλό λόγο. Διότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έπαιζαν άμυνα. Ή το έκαναν με τα… μάτια! Ειδικά σε ό,τι αφορά την περιφερειακή άμυνα. Ήταν ένα δεκάλεπτο που η Βαλένθια είχε 5/8 στα τρίποντα. Με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει τίποτα. Όταν δέχεσαι τρίποντα από Ντούμπλιεβιτς και Γουίλιαμς με τον ίδιο τρόπο, δεν μπορείς να περιμένεις κάτι. Η διαφορά έφτασε και στο +17 για τις «νυχτερίδες» (71-54) με τον Αμερικανό φόργουορντ. Εκεί ο Ολυμπιακός είχε σφυγμό, έβγαλε μια πρώτη αντίδραση και έριξε τη διαφορά στους 9 (65-74) με τον Μακ Κίσικ, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 65-76.

Στο ίδιο έργο θεατές

Όταν δεν μπορείς να πάρει τα αμυντικά ριμπάουντ, όταν δεν μπορείς να κάνει ένα μικρό σερί για να βάλεις πίεση στον αντίπαλο, όταν παίζεις καλή άμυνα και δεν μπορείς μειώσεις τη διαφορά, πώς να μπεις μέσα στο ματς, πώς να έχεις ελπίδες να το διεκδικήσεις. Με 76 πόντους παθητικό σε τρία δεκάλεπτα πώς να το γυρίσεις το ματς. Η Βαλένθια είναι μια ομάδα με πολλές δυνατότητες, με πολλές αρετές στο επιθετικό παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να της κόψουν το ρυθμό, αφού και στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκαν 20 πόντους. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους οκτώ πόντους, αλλά ως εκεί. Με τους φιλοξενούμενους να κάνουν… πάρτι μέσα στη ρακέτα και το ματς να τελειώνει στο -11 (85-96).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-52, 65-76, 85-96.