Οι «νέοι» άρπαξαν την ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ κόντρα στην Λάρισα, με πρωταγωνιστές τους νεαρούς σε ηλικία. Μπορεί το κλίμα στον Ολυμπιακό μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και τον διαφαινόμενο αποκλεισμό από τα πλέι οφ να μην είναι και το καλύτερο δυνατό, όμως η ζωή συνεχίζεται και η ομάδα οφείλει να κοιτάξει… μπροστά.

Τα φιλικά φιλανθρωπικού σκοπού τις Δευτέρες, εκτός από πολύτιμη βοήθεια που προσφέρουν από τις δωρεές της ΚΑΕ σε συνεργασία με την bwin, είναι μία καλή ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής οι νεαροί παίκτες που βοηθούν στις προπονήσεις και δεν έχουν ρυθμό λόγω της διακοπής των υποχρεώσεων της αναπτυξιακής ομάδας στην Α2. Νικολαίδης, Χρηστίδης, Κολοβέρος και Σκουλίδας, μαζί με τον Χαραλαμπόπουλο ο οποίος δεν παίζει πολύ στην Ευρωλίγκα, έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν και να δείξουν πράγματα.

Χθες μάλιστα οι τέσσερις εξ’ αυτών πρωταγωνίστησαν στην νίκη με 89-61 κόντρα στην Λάρισα, δείχνοντας αρκετά στοιχεία από το ταλέντο τους. Ο Ολυμπιακός οφείλει να ενισχύσει το ελληνικό του στοιχείο με νεαρούς και δεν είναι τυχαίο πως ο κόουτς Μπαρτζώκας σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ασχολιόταν περισσότερο με τους συγκεκριμένους, κάνοντας παρατηρήσεις και δίνοντας οδηγίες και συμβουλές.

Ο πιο έμπειρος της παρέας, Χαραλαμπόπουλος, ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 14 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε 22 λεπτά συμμετοχής. Μάζεψε παράλληλα 4 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και είχε ένα λάθος.

Θετική ήταν και η παρουσία του Χρηστίδη, ο οποίος σε 10 λεπτά στο παρκέ έβαλε 12 πόντους με 3/3 δίποντα και 6/8 βολές, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκανε ισάριθμα κλεψίματα, έβγαλε μία ασίστ και κέρδισε 5 φάουλ. Για δεύτερο σερί φιλικό πολύ καλός ήταν και ο Κολοβέρος. Σταμάτησε στους 11 πόντους με 2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ είχε και 3 ασίστ, χωρίς λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Δύο όμορφα καλάθι και κάποιες καλές οργανωτικά φάσεις είχε ο Νικολαΐδης (6 πόντοι, 3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, μία ασίστ, ένα κλέψιμο) ο οποίος όμως έκανε κάποια λάθος φάουλ. Τέλος, ο Σκουλίδας έπαιξε σχεδόν 15 λεπτά, άλλα ήταν άστοχος με 0/3 τρίποντα. Είχε παράλληλα 3 ασίστ και ισάριθμα λάθη, 1 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Ίσως για μερικούς από αυτούς τους αθλητές, σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός χάσει κάθε πιθανότητα εισόδου στα πλέι οφ, να είναι μία καλή ευκαιρία να πάρουν δυο-τρία παιχνίδια και στην Ευρωλίγκα. Οι εικόνες θα είναι πολύτιμες, ενώ θα έχουν την ευκαιρία να δείξουν τι αξίζουν και στα υψηλότερο επίπεδο.