Οι Ισπανοί τον VARεσαν αλύπητα στη Μασσαλία!

Ο Μανθάνο αλλά ειδικότερα ο VARίστας Μπενγκοετσέα έβαλαν «ταφόπλακα» στα όνειρα του Ολυμπιακού να τελειώσει την υπόθεση της 3ης θέσης.

Εάν γίνονταν κουβέντα στο ημίχρονο του ματς στο «Βελοντρόμ», με το σκορ στο 0-1, όλοι θα τα είχαν με τη Σίτι που έκανε τόσες και τόσες ευκαιρίες, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει στο ματς με την Πόρτο. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά. Είχε τον έλεγχο του ματς, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας να απειλήσει την εστία του Ζοσέ Σα. Κατάφερε να φτάσει σε ένα γκολ με τον Καμαρά και να φέρει το ματς στα δικά του μέτρα, 100%. Αυτό συνέβη και όλα έδειχναν πώς κυλούσαν ομαλά. Όμως με ό,τι συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γαλλία κόντρα στη Μαρσέιγ, πλέον έχει πάει αλλού η συζήτηση.

Αφενός στο διαιτητή Μανθάνο και τον VARίστα Μπενγκοετσέα. Οι δύο τους κατάφεραν να γίνουν αρνητικοί πρωταγωνιστές. Ειδικά ο δεύτερος. Ο Μανθάνο δεν έχει πάρει πάνω του καμία φάση. Στο 73ο λεπτό, η υπόδειξη του δεύτερου πέναλτι δεν σηκώνει απλά συζήτηση, ήταν προκλητική απόφαση. Ακόμα και από την πλαϊνή λήψη, δεν μπορεί να βάλει ο διαιτητής VAR το χέρι του στη φωτιά και να πει πώς είναι 100% σίγουρο ότι το χέρι του Ραφίνια είναι μέσα στην περιοχή. Αλλά ο Μπενγκοετσέα είδε παράβαση και είπε στον Μανθάνο να καταλογίσει το πέναλτι! Στερώντας από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία και τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον πόντο που θα τον έστελνε από το βράδυ της Τρίτης στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Διότι στη φάση που ο Βρουσάι δέχθηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι, κοντά στο αυτί, μέσα στην περιοχή της Μαρσέιγ, ο VARίστας δεν ενημέρωση τον συμπατριώτη του διαιτητή να πάει να τσεκάρει τη φάση και να την ξαναδεί. Μήπως υπήρχε κάτι.

Και μετά ο Σισέ που έκανε ένα «αφελές» πέναλτι. Διότι η φάση του 51ου λεπτού είναι φάση που ο Σενεγαλέζος αμυντικός πρέπει να διαγράψει από το ρεπερτόριο του. Πρέπει να την σβήσει και να μην το ξανακάνει. Δεν επιτρέπεται, την ώρα που ο επιθετικός μπαίνει έτσι στην περιοχή, να βάλεις τόσο λάθος τα πόδια σου. Επειδή ο Σισέ γενικώς χάνει λίγο την προσοχή του, αυτό πρέπει να μην επαναληφθεί! Γενικότερα οι αμυντικοί του, το βράδυ της Τρίτης, έχασαν σε αρκετές περιπτώσεις την προσήλωσή τους. Πράγμα που έπαιξε ρόλο και στοίχησε.

Εδώ, πάντως, θα πρέπει να γίνει και μια αναφορά στον προπονητή και την ομάδα. Στο δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό να προηγείται, δεν είδαμε από τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν αυτά που θα έπρεπε. Ούτε ο Μαρτίνς από τον πάγκο δεν έκανε ό,τι έπρεπε, ούτε οι ποδοσφαιριστές του δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω ούτως ώστε να μπορέσουν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Μετά το πρώτο, αλλά και μετά το δεύτερο γκολ, παρότι είχαν νεύρα από τις διαιτητικές αποφάσεις, δεν έβγαλαν την αντίδραση που θα έπρεπε να βγάλουν. Σε αυτό έχουν άπαντες ευθύνη.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, στις 9 Δεκεμβρίου ο Ολυμπιακός δίνει έναν τελικό. Παίζει ένα ματς που θα καθορίσει το ευρωπαϊκό του μέλλον. Ένα ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» όπου στόχο έχει τη νίκη απέναντι στην βαθμολογικά αδιάφορη Πόρτο. Την ίδια στιγμή η Μαρσέιγ θα αντιμετωπίζει στο Μάντσεστερ τη Σίτι. Ο Ολυμπιακός θέλει το ίδιο αποτέλεσμα με την γαλλική ομάδα. Εάν νικήσει, πάντως, δεν τον απασχολεί τί θα κάνουν οι Γάλλοι. Κρατά την τύχη στα χέρια του. Και πρέπει να δώσουν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό για να συμμετάσχει για άλλη μια χρονιά ο σύλλογος στα ευρωπαϊκά κύπελλα, μετά την αλλαγή του χρόνου.