ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Οι ημερομηνίες των ματς με Γκενκ

Αν και τα δεδομένα ήταν υπέρ της Γκενκ στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, τελικά η Σερβέτ έκανε την έκπληξη. Διότι η ελβετική ομάδα των 10 παικτών άντεξε στην πίεση των Βέλγων. Κράτησε το 2-2 στα 90 και τα 120 λεπτά. Έτσι στη διαδικασία των πέναλτι πέρασε. Το αποτέλεσμα ήταν ο βελγικός σύλλογος να βρεθεί στο δρόμο του Θρύλου. Οι ημερομηνίες των ματς με Γκενκ.

Οι αναμετρήσεις με την Γκενκ

Αν και η Σερβέτ έμεινε με παίκτη λιγότερο από τα πρώτα λεπτά, έδειξε χαρακτήρα. Διότι η Γκενκ πήρε δύο φορές το προβάδισμα. Αλλά η Σερβέτ ισοφάρισε σε ισάριθμες περιπτώσεις. Επιπλέον άντεξε στην πίεσε των Βέλγων. Το αποτέλεσμα ήταν να κριθεί η πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Ωστόσο, οι Ελβετοί ήταν 100% αποτελεσματικοί με 4/4 εύστοχες εκτελέσεις. Αντίθετα, οι Βέλγοι βρήκαν δίχτυα μόλις σε ένα. Έτσι και με σκορ 1-4 δεν συνεχίζουν στη διοργάνωση του Champions League. Άρα θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι ημερομηνίες των ματς με Γκενκ.

Επομένως, θα βρεθούν στο δρόμο του Ολυμπιακού. Όπως έχει προκύψει από την κλήρωση, το πρώτο ματς θα γίνει στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Ειδικότερα, στις 10 Αυγούστου και θα αρχίσει στις 22:00. Όσον αφορά στη ρεβάνς, θα διεξαχθεί μια εβδομάδα αργότερα. Δηλαδή στις 17 Αυγούστου, με τη σέντρα στο Βέλγιο να είναι -κατά πάσα πιθανότητα- στις 20:00.