ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Οι «ερυθρόλευκοι» κολυμβητές στη Φουκουόκα

Άλλες δύο συμμετοχές κολυμβητών του Ολυμπιακού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του 2023. Αν και οι Απόστολος Παπαστάμος και Στέργιος-Μάριος Μπίλας έκαναν την προσπάθειά τους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε μια σημαντική επιτυχία. Αλλά πέτυχαν ορισμένους από τους στόχους τους. Οι «ερυθρόλευκοι» κολυμβητές στη Φουκουόκα.

Ο «ερυθρόλευκος» Παπαστάμος

Την καλύτερη φετινή του κούρσα πραγματοποίησε ο Απόστολος Παπαστάμος. Πιο συγκεκριμένα, στον προκριματικό των 400μ. μικτής ατομικής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Φουκουόκα. Ειδικότερα, στη μεγάλη διοργάνωση της Ιαπωνίας, ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού κολύμπησε σε 4:14.52 (σ.σ.: στην διαδρομή 7). Όμως τερμάτισε πέμπτος στην τρίτη και τελευταία προκριματική σειρά του αγωνίσματος. Έτσι κατέκτησε τη 10η θέση συνολικά!

Εξάλλου, ο 8ος χρόνος που έδωσε εισιτήριο για τον τελικό ήταν από τον Λιούις Κλάρεμπουρτ με 4:12.85. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Παπαστάμος έχει ατομικό (πανελλήνιο) ρεκόρ 4:11.93 από το 2019. Επιπρόσθετα, στη Φουκουόκα έκανε την καλύτερη φετινή του κούρσα, διότι είχε ταξιδέψει εκεί με 4:15.39. Οι «ερυθρόλευκοι» κολυμβητές στη Φουκουόκα.

Ατομικό ρεκόρ ο Μπίλας

Ο επίσης «ερυθρόλευκος» Στέργιος-Μάριος Μπίλας, στη δεύτερη συμμετοχή του σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα. Μιας και στον προκριματικό της Φουκουόκα τερμάτισε σε 23.39. Το αποτέλεσμα ήταν η 17η θέση. Διότι συμμετείχαν 89 αθλητές. Όμως για ελάχιστα έχασε την πρόκρισή του στα ημιτελικά. Καθώς πέρασαν με 23.36 ο Καναδός, Λιέντο Έντουαρντς και ο Βούλγαρος, Γιόσιφ Μιλαντίνοφ, ως 16οι. Αλλά το θετικό ήταν πώς έπιασε το όριο (σ.σ.: ήταν 23.53) για το επόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει στις αρχές του 2024, στη Ντόχα.