Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εντυπωσιακές στη Σαντορίνη

Καταπληκτική εμφάνιση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στη Σαντορίνη, στο ματς της 25ης αγωνιστικής. Οι κοπέλες του Κάρλο Παρίζι έπαιξαν πολύ ωραίο βόλεϊ, κυριάρχησαν και πέτυχαν μια άνετη νίκη με 3-0 σετ (25-20, 25-15, 25-10). Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εντυπωσιακές στη Σαντορίνη.

Από την αρχή τον έλεγχο

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο ματς. Με τον άσσο της Χίπε προηγήθηκαν 6-3, ενώ η Άγκοστ με πλασέ πέτυχε το 8-6. Η ομάδα του ΑΟ Θήρας με την Άμποτ ολοκλήρωσε ένα σερί 3-0 και μετέτρεψε το 8-10 σε 11-10, προσπερνώντας στο σκορ. Από το 12-11, όμως, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 5-0 με την Άγκοστ και τον άσσο της Χίπε για να βρεθούν στο 16-12. Η ομάδα της Σαντορίνης επέστρεψε στο σκορ, φτάνοντας στο 16-18, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Με τον άσσο της Σάλας, τον τρίτο του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν εκ νέου με +4 (21-17), ενώ το μπλοκ της Χίπε έφερε το σκορ στο 17-23. Η Άγκοστ πέτυχε το 19-24 και η Χίπε τελείωσε την επίθεση για το 20-25 και το 1-0 στα σετ για το Θρύλο.

Το «ερυθρόλευκο» σερί 9-0

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι στο δεύτερο σετ δεν μπήκε το ίδιο δυνατά. Ο ΑΟ Θήρας έδειχνε να πατάει καλύτερα. Οι παίκτριες της ομάδας της Σαντορίνης τελείωναν τις φάσεις και το 3-2 με τον πόντο της Εμμανουηλίδου έγινε 7-4 και 8-5. Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Το ματς γύρισε. Τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν σερί 9-0 και το 8-5 του ΑΟ Θήρας έγινε 14-8 για το Θρύλο με το μπλοκ της Γιώτα, καθώς νωρίτερα η Ελληνίδα κεντρική, αλλά και η Άγκοστ είχε δώσει επιθετικές λύσεις. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 11-14, αλλά οι «ερυθρόλευκες» μεγάλωσαν το προβάδισμά τους. Με τον άσσο της Χίπε το σκορ έγινε 17-12. Ένας ακόμα άσσος από την Εμμανουηλίδου διαμόρφωσε το 20-14. Η Σάλας ήταν αποτελεσματική στο φιλέ (22-15). Ακολούθησαν πόντοι από Γιώτα και Χίπε, για να τελειώσει το σετ με 25-15, μετά τη χαμένη επίθεση της Μουρίγιο.

Απόλυτη κυριαρχία

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι κοπέλες του Θρύλου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου. Με πόντους από Εμμανουηλίδου και Άγκοστ ξέφυγε με 6-2, ενώ η Σάλας πέτυχε το 8-2. Η Κουβανή ακραία ήταν «ζεστή» και με δύο ακόμα πόντους έφερε το σκορ στο 10-3. Με άσσο της Εμμανουηλίδου το σκορ έγινε 13-3, ενώ η Χριστοδούλου πέτυχε το 15-4. Ένας ακόμα άσσος από τη Στέλλα, το μπλοκ της Σάλας και ο πόντος της Χίπε έκανε το 19-4. Με δύο πόντους της Εμμανουηλίδου το σκορ έγινε 9-23 και 10-24, αντίστοιχα. Το σετ τελείωσε με 10-25 μετά το λάθος της Αδαμοπούλου στην επίθεση, για να ολοκληρωθεί το ματς με 3-0 σετ για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εντυπωσιακές στη Σαντορίνη.

Τα σετ 0-3 σε 62′: 20-25 (23′), 15-25 (21′), 10-25 (18′)

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 12-16, 15-21, 15-25

3ο σετ: 2-8, 4-16, 6-21, 10-25

ΑΟ Θήρας (Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος): Χόλστον 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Άμποτ 5 (5/14 επ. – 36% υπ., 21% άριστες), Διάλλα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αδαμοπούλου 5 (5/13 επ. – 38% υπ., 6% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (2 άσσοι), Αργυρίου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. – 50% υπ., 25% άριστες), Μοντόγια 1 (1/3 επ. – 33% υπ., 33% άριστες), Βεζυργιαννίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Άγκοστ 10 (10/25 επ. – 70% υπ., 30% άριστες), Σάλας 9 (8/13 επ., 1 άσσος – 33% υπ., 11% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 8 (5/22 επ., 3 άσσοι) / Κονόμη (λ. – 36% υπ., 36% άριστες).