Οι «ερυθρόλευκες» γύρισαν στις νίκες

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού άφησαν πίσω τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τον ΑΟ Θήρας. Το απόγευμα του Σαββάτου πέτυχαν «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο, στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι παίκτριες του Μιτσέλι είχαν τον έλεγχο τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ. Ωστόσο στο δεύτερο χρειάστηκε να κάνουν μια σημαντική ανατροπή, για να το κατακτήσουν. Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στις νίκες.

Φουλ επίθεση

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Μεγάλο «όπλο» για τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν η επίθεση. Μιας και πήραν 18 πόντους από την επίθεση, με ποσοστό 64%. Η Σάλας ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά με 7 πόντους (σ.σ.: με έναν άσσο και ένα μπλοκ). Η Κουβανή ακραία πέτυχε το μπλοκ το 18-13, με επίθεση  το 19-15, ενώ με μπλοκ άουτ πέτυχε το 22-17. Καθοριστική ήταν και η παρουσία της Γουίντερς. Η Αμερικανίδα με 5 πόντους, έφερε τον Ολυμπιακό σε κατάσταση σετ μπολ (24-19) και τελείωσε το πρώτο σετ.

Ανατροπή από τις «ερυθρόλευκες»

Τα δύο σημαντικά ζητήματα για τον Θρύλο στο δεύτερο σετ ήταν η πτώση στα ποσοστά. Τόσο στην επίθεση όσο και στις άριστες υποδοχές. Ειδικά στην επίθεση οι «ερυθρόλευκες» έπεσαν στο 33%! Παρόλα αυτά, πίεσαν το Μαρκόπουλο και πήραν 14 πόντους από λάθη της ομάδας από τα Μεσόγεια. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με 3-0 και 12-9. Επιπλέον, η διαφορά έφτασε και στους 5 πόντους, 17-12. Εκεί ο Λορέντζο Μιτσέλι πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ. Όμως, άμεση αντίδραση δεν υπήρξε και το Μαρκόπουλο έφτασε στο 23-18. Όμως, τα κορίτσια του Ολυμπιακού με σερί 4-0 μείωσαν 22-23 με το πλασέ της Χριστοδούλου. Ο Θρύλος έφτασε σε δικό του σετ μπολ με 25-24 και 27-26. Έτσι στο 31-31 μια χαμένη επίθεση του Μαρκόπουλου και ένα μπλοκ της Γουίντερς, διαμόρφωσαν το 33-31 και το 2-0 σετ.

Επιστροφή στις νίκες

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα ως το 9-7. Αλλά εκεί υπήρξε ένα διάστημα αδράνειας και το Μαρκόπουλο, με σερί 5-0, προσπέρασε 12-9. Η αντίδραση του Θρύλου ήρθε με δικά του σερί 4-0, για το 14-13, αλλά και το 19-15. Καθοριστική εκεί η Γουίντερς. Καθώς η Αμερικανίδα ακραία πέτυχε και το 22-18. Η Σάλας ήταν εκείνη που με μπλοκ έφερε τον Ολυμπιακό σε κατάσταση σετ-ματς μπολ (24-20) και τελείωσε με την επίθεσή της, το σετ (25-21) και το ματς (3-0 σετ). Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στις νίκες.

Τα σετ 3-0 σε 1.25: 25-20, 33-31, 25-21

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 33-31

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-21

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (6/10 επ.), Γουίντερς 15 (13/26 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 56% υπ.-30% άριστες), Λαμπρούση 10 (6/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σάλας 17 (15/34 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 85% υπ.-46% άριστες) Κούμπουρα 8 (8/17 επ.), Καράρο / Κοσμά (λ, 48% υπ.-33% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/11 επ.), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 11 (11/26 επ., 44% υπ.-21% άριστες), Νάγκελς, Φίτερερ 15 (9/18 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Αλλαγιάννη 1 (1 άσσο), Λέιθαμ 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Καλανταρίδου 17 (13/34 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 45% υπ.-14% άριστες) / Γούλα (λ, 53% υπ.-26% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου.