ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο Final-4

Η προημιτελική σειρά της LEN Euroleague δεν τελείωσε σήμερα όπως ήταν προγραμματισμένο από το πλάνο της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας. Αιτία; Η εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία. Αυτός ήταν ο λόγος που δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός της Πάντοβα με την Ντινάμο Ουραλότσκα στη Ρωσία. Πάντως, τρία από τα τέσσερα εισιτήρια της τελικής φάσης έγιναν γνωστά. Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο Final-4.

Έβγαλαν… εισιτήριο για το Final-4

Εκτός από τις κοπέλες του Ολυμπιακού που νίκησαν την Ντουναϊσβάρος και στην Ουγγαρία, περνώντας στο Final-4 με δύο νίκες και συνολικό σκορ 24-16, άλλες δύο παραδοσιακές δυνάμεις του γυναικείου πόλο έχουν περάσει στην 4άδα. Πρόκειται για την Σαμπαντέλ και την Κίνεφ Κίρισι. Η ισπανική και η ρωσική ομάδα εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Final-4. Η μια πιο εύκολα, η άλλη πιο δύσκολα!

Η απίθανη ανατροπή της Κίνεφ

Το ματς του Εθνικού με τη Σαμπαντέλ στην Ισπανία κρίθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο. Η ισπανική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 3-1. Αυτά τα δύο γκολ έμειναν ως το φινάλε. Διότι τα επόμενα τρία οκτάλεπτα δεν είχαν νικητή (1-1, 3-3, 1-1). Όσον αφορά στη ρεβάνς της UVSE με την Κίνεφ Κίρισι στην Ουγγαρία, ήταν απόλυτα συναρπαστική και ανατρεπτική! Το πρώτο ματς είχε λήξει με ένα γκολ υπέρ των Ρωσίδων (8-7). Στην Ουγγαρία το ημίχρονο βρήκε τις Μαγγυάρες να προηγούνται με 4-2! Η συνέχεια δεν είχε καμία σχέση. Η Κίνεφ Κίρισι έκανε επί μέρος σκορ 9-3 στο δεύτερο ημίχρονο. Επικράτησε 11-7 και έτσι πέρασε στο Final-4.

Η πρόκριση στο Βελιγράδι

Σε ό,τι αφορά τώρα το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο, αυτό θα κριθεί την προσεχή Πέμπτη (3 Μαρτίου). Ο επαναληπτικός ανάμεσα στην Ουραλότσκα και την Πάντοβα δεν θα γίνει στη Ρωσία. Η ρωσική εισβολή στην Ουκρανία έχει και τις επιπτώσεις για τις ομάδες της χώρες. Οι διεθνείς αγώνες τους δεν γίνονται εντός συνόρων, αλλά σε ουδέτερη έδρα. Εν προκειμένω, η ρεβάνς της Ουραλότσκα με την Πάντοβα θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι. Για να προκύψει και η τελευταία ομάδα της 4άδας. Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο Final-4.