ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΟΦΗ Κ17 – Ολυμπιακός Κ17 1-7: Ερυθρόλευκος «τυφώνας» στην Κρήτη

Δεύτερο ματς στο φετινό πρωτάθλημα της Super League Κ17, δεύτερη νίκη για τον Ολυμπιακό. Οι ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο από το πρώτο λεπτό ως το φινάλε του ματς, νίκησαν 7-1 τους αντίστοιχους του ΟΦΗ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ηράκλειο, στο γήπεδο του Ατσαλένιου.

ΟΦΗ Κ17 – Ολυμπιακός Κ17 1-7: Ασταμάτητος Παπακανέλλος

Μετά τη νίκη 3-1 κόντρα στον Απόλλωνα, στο Ηράκλειο χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά για να ανοίξει ο Ολυμπιακός το σκορ. Ο Γατόπουλος κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο Αντώνης Παπακανέλλος και πέτυχε το 0-1 (5′). Στο 17′ ο ίδιος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 0-2, για να πετύχει το χατ-τρικ στο 20ό λεπτό μετά την πάσα του Φίλου, στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς άφησε από νωρίς το στίγμα του.

Στο 24′ πήρε τη σκυτάλη ο Γατόπουλος και πέτυχε το 0-4, μετά το κλέψιμο από τον Δρόσο. Ο ΟΦΗ κατάφερε στο 32′ να πετύχει το γκολ της τιμής. Οι Κρητικοί μείωσαν σε 1-4 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μάρα με κεφαλιά, μετά το φάουλ του Φαϊτάκη. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλα τρία τέρματα.

ΟΦΗ Κ17 – Ολυμπιακός Κ17 1-7: Δυνατά ως το φινάλε

Αρχικά στο 58′ ο Φίλος αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Γατόπουλου, ενώ στο 65′ ήταν η σειρά του Κωστούλα να πλασάρει εύστοχα, μετά τη σέντρα του Στάντζου. Ο Ολυμπιακός Κ17 δεν κατέβασε… στροφές και στο 86′ ήταν η σειρά του Στάντζου να εκμεταλλευτεί την πάσα του Γατόπουλου, να περάσει τον Καλαφάτη και να διαμορφώσει το τελικό 1-7.

ΟΦΗ Κ17: Καλαφάτης, Σαλούστρος (20′ λ. τρ. Βιδιαδάκης), Σαντοριναίος, Κώττης, Χότζα (71′ Ρολάκης), Ζαχαριουδάκης, Μάρα (45′ Μακράκης), Κουτσουπιάς, Φανουράκης (60′ Κακουλάκης), Φαϊτάκης, Κλάδος (60′ Τακάκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17: Έξαρχος, Αρσενίδης (62′ Κουτσόπουλος), Σαββάκης, Πρεκατές, Φίλος, Σταράκης (46′ Κωστούλας), Φανάρας (46′ Κακακιός), Αλαφάκης (46′ Μουζακίτης), Γατόπουλος, Παπακανέλλος (62′ Στάντζος), Δρόσος.