Ο Βασίλης έδειξε ξανά, τί σημαίνει Πειραιάς!

Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον αρχηγό του (16π.), εξαιρετικό τον Βεζένκοφ (13π.) και κομβικούς τους Μακ Κίσικ και Λαρεντζάκη, νίκησαν 75-61 την Ζενίτ.

Μόνο ο Ολυμπιακός τα κάνει αυτά! Θρύλος είναι αυτός, πώς να το κάνουμε! Βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -17, βρέθηκε στο -15 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Αλλά αυτός είναι ο Θρύλος. Με ηγέτη τον Σπανούλη που ήταν συγκλονιστικός με 16 πόντους. Με τον εξαιρετικό ξανά Βεζένκοφ (13π), τον κομβικό Μακ Κίσικ (13π.) και τον Λαρεντζάκη να κάνει μεγάλη δουλειά στην άμυνα, το ματς γύρισε. Η ομάδα του Μπαρτζώκα «έτρεξε» επί μέρους σκορ 40-21 και έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας 75-61 εκείνης του Πασκουάλ που έφυγε ξανά με το κεφάλι σκυμμένο από ματς με τον Ολυμπιακό!

Περιφερειακή άμυνα με τα… μάτια

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά. Προηγήθηκαν 5-0 με Κουφό και Τζένκινς, ενώ ο Έλληνας σέντερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 7-6. Από εκείνο το σημείο, όμως, το έργο είχε την ίδια… πλοκή. Πολλά λάθη, κακές επιλογές στην επίθεση, η άμυνα της Ζενίτ έκανε αυτό που ήξερε καλά, χτύπησε στον αιφνιδιασμό και «έχτισε» μια μεγάλη διαφορά. Αν βάλουμε και τα πολλά τρίποντα, το σκηνικό ήταν λογικό. Με τον Πάνγκος να εκτελεί μακριά, τον Πονίτκα να αξιοποιεί τα κλεψίματα των συμπαικτών του, φτάσαμε στο 9-17. Ο Πάνγκος είχε 4/4 τρίποντα (9-23)! Πολλές αλλαγές από τον Μπαρτζώκα, για να έρθει καλάθι με τον Πρίντεζη (9-23) μετά από 5 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα! Ο Ρίβερς πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο (11-26) και ο Σπανούλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ του δεκαλέπτου (15-28).

Αντέδρασε στο -16!

Η εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να βγάζει όλες τις αδυναμίες του στο παρκέ. Πολύ κακό ξεκίνημα και σε αυτή την περίοδο. Με την Ζενίτ να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +17 (22-39) για τη ρώσικη ομάδα, 4:45 για το ημίχρονο. Εκεί, όμως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειξαν να έχουν σφυγμό, δεν το παράτησαν. Αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν. Με σερί 8-0 χάρη και στο τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -9 (30-39), 1:10 για το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απάντηση στην άμυνα πάνω στον Πάγκο που με ένα ακόμα καλάθι, διαμόρφωσε το 30-41 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δυναμική αντίδραση και… Σάσα οn fire!

Το πρόβλημα στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου ήταν η άμυνα στον Πόιθρες που έκανε ζημιά στους «ερυθρόλευκους». Μαζί με τον Καναδό Πάνγκος που ήταν μια διαρκής πηγή κινδύνων. Τα τρίποντα συνέχισαν να κάνουν τη ζημιά και η Ζενίτ βρέθηκε ξανά στο +15 (33-48 και 35-50). Εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ και ο Ζαν Σαρλ. Ο Σάσα ευστόχησε σε τρία τρίποντα και πέτυχε συνολικά 11 πόντου, ο Ζαν Σαρλ σημείωσε 4 όσους και ο Μακ Κίσικ, με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 19-6 και να φτάνει στο καλάθι (54-56).

Είχε μεγάλα κέφια ο Σπανούλης

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Σπανούλη να παίρνει πάνω του. Η άμυνα είχε δυναμώσει ακόμα περισσότερο, οι «ερυθρόλευκοι» έβαζαν τα κορμιά τους και πίεζαν αρκετά. Ο αρχηγός πέτυχε μεγάλα καλάθια, ειδικά το τρίποντο από το πλάι όταν η διαφορά ήταν στον πόντο, κάνοντας το 63-59 (5:58). Αν εξαιρέσουμε τον Πάνγκος, η Ζενίτ δεν είχε άλλον παίκτη να σκοράρει. Ο Πρίντεζης έδωσε λύσεις, ο Σπανούλης ήταν σταθερός, βάλτε μέσα στην εξίσωση και τον Βεζένκοφ οπότε το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Ο Λαρεντζάκης μπήκε, έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τον Ολυμπιακό να φτάνει και σε διψήφια διαφορά (72-61), για να τελειώσει το ματς 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.