Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος της Μαδρίτης το ξανάκανε! (Video)

Στις 15 Μαϊου του 2015 ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας και 11 καθοριστικούς πόντους του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψε από το -9, έριξε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα … σχοινιά με 68-70 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Final-4 της Μαδρίτης.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία ακόμη επική ανατροπή και πρόκριση σε βάρος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τον τελικό του Final-4 της Μαδρίτης συνδέεται για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία.
Συμπληρώνονται κιόλας επτά χρόνια από εκείνον τον αξέχαστο ημιτελικό της Μαδρίτης

Ο Ολυμπιακός δείχνοντας καρδιά και ψυχή πρωταθλητή Ευρώπης, αν και είχε βρεθεί τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9 πόντους διαφορά από τη «ρώσικη αρκούδα», ξύπνησε εκ νέου το αίσθημα της επιβίωσης, όπου είχε συμβεί στον αλησμόνητο τελικό της Κωνσταντινούπολης το 2012 και με «»μπροστάρη» τον αρχηγό και φυσικό του ηγέτη Βασίλη Σπανούλη το … ξανάκανε!

Ο «Kill-Bill», ο οποίος μέχρι το 36’ είχε πετύχει μόλις δύο πόντους με άσχημα ποσοστά, πήρε τον Θρύλο στις πλάτρες του και με 11 πολύ καθοριστικούς πόντους, ηγήθηκε της (νέα0 επικής ανατροπής, κάνοντας τους Ρώσους και τον Δημήτρη Ιτούδη να …βλέπουν φαντάσματα!

Η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το 36’, όταν και προηγήθηκε με 63-54.

Το κοντό σχήμα με τους τρεις γκαρντ (Μάντζαρης-Σπανούλης-Σλούκας) και τους δύο φόργουορντ (Πριντεζη και Πέτγουεϊ) ουσιαστικά άλλαξε τη ροή του αγώνα. Με αλλαγές σε όλα τα σκριν και ομηρικές μάχες μες στη ρακέτα οι «ερυθρόλευκοι» σταμάτησαν την ΤΣΣΚΑ και στην επίθεση έβαλαν το ένα μεγάλο σουτ, μετά το άλλο.

Ο Βασίλης Σπανούλης δηλαδή, που είχε 0/11 σουτ ως το τρίτο δεκάλεπτο και μέτρησε 4/4 στα τελευταία λεπτά, εκ των οποίων το 3/3 σε σουτ τριών πόντων (!), ώστε να χαρίσει στον Θρύλο την επική πρόκριση

Το πρώτο του μάλιστα ήταν αυτό που έδωσε το σύνθημα για να γίνει το 63-57 και αμέσως μετά το 63-59 από τις βολές του Σλούκα. Ο ίδιος παίκτης μείωσε και πάλι στους 2 πόντους με λέι-απ στον αιφνιδιασμό για το 63-61, για να δώσει το προβάδισμα (για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο) ο Βασίλης Σπανούλης με δεύτερο τρίποντο στο 1.58′.

Στο 1.30′ συνεχίζει το κρεσέντο του και σκοράρει ένα απίθανο δίδυμο (63-66) κι ενώ αρχικά φάνηκε ότι ο Βοροντσέβιτς τον είχε σταματήσει. Ο Χάινς με 1/2 βολές μειώνει σε 64-66, ο Πρίντεζης αστοχεί και ο Ουίμς ισοφαρίζει στα 31” σε 66-66.

Για να φτάσουμε και πάλι στην κρίσιμη φάση, όπου ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο – μαχαιριά στα 10’’ πριν την λήξη έγραψε το 66-69!

Η λογική απόφαση ήταν το φάουλ στον Ντε Κολό που ευστόχησε σε δύο βολές (68-69). Ακολουθεί το φάουλ στα 7” στον Σλούκα, οι 1/2 βολές και η επίθεση της ΤΣΣΚΑ που δεν έγινε ποτέ με αποτέλεσμα να σφραγιστεί μια ακόμη επική ανατροπή και μια ακόμη ιστορική πρόκριση για τον Ολυμπιακό (68-70), που απλά αρνείται να τα παρατήσει.

Ας θυμηθούμε τις καλύτερες στιγμές εκείνου του συγκλονιστικού ημιτελικού στο παρακάτω video