Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος της Ευρώπης απέκλεισε την Άρσεναλ! [Video]

Συμπληρώνoνται τρία χρόνια από τη μυθική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Άρσεναλ στο «Emirates» με 2-1, με το γκολ του Ελ Αραμπί στο 119’.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία από τις σημαντικότερες προκρίσεις της ευρωπαϊκής του ιστορίας συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία. Συγκεκριμένα, συμπληρώθηκαν κιόλας τρία  χρόνια από την επική πρόκριση του Θρύλου σε βάρος της Άρσεναλ μέσα στο «Emirates» με 2-1!

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε ψυχή επί 120 λεπτά. Νίκησε 1-2 την Άρσεναλ στο Emirates με γκολ του Αραμπί στο 119′ και πέρασε στους «16» του Europa League. Συγκλονιστικοί οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, πέταξαν εκτός Ευρώπης τους «κανονιέρηδες» μέσα στο σπίτι τους.

Ο Σισέ στο 53’΄εκμεταλλεύθηκε ιδανικά την εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 0-1 ισοφαρίζοντας το σκορ της ήττας των Πειραιωτών στον πρώτο αγώνα του Φαλήρου. Ο Θρύλος στο 57’ άγγιξε το 0-2, αλλά το σουτ του Τσιμίκα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το ματς οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση, η οποία έμελλε να έχει χιτσκοκικό φινάλε! Ο Ολυμπιακός άγγιξε το 0-2 στο 109΄όταν το φαλτσαριστό σουτ του Μασούρα… έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι…

Η Άρσεναλ ισοφάρισε το σκορ στο 113’ με απίθανο γυριστό του Πιέρ Ομπαμεγιάνγκ και έδειχνε να έχει το μομέντιουμ με το μέρος της. Όμως οι Λονδρέζοι δεν … λογάριαζαν στο απύθμενο πάθος και δίψα των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς για πρόκριση!

Στο 117′ ο Μαρτίνς έβγαλε τον Γκιλιέρμε, έβαλε τον Αβραάμ και ο Σισέ πέρασε στην κορυφή της επίθεσης. Οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν κόρνερ στο 119′ και εκεί όλοι πίστεψαν πως θα γίνει το… θαύμα. Ο Μασούρας το εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι, αλλά οι παίκτες της Άρσεναλ απομάκρυναν.

Ο Ελαμπντελαουί με υπερπροσπάθεια έδωσε στον Μασούρα, αυτός έκανε τη σέντρα προς τον Ελ Αραμπί που πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι και πλάσαρε για να νικήσει τον Λένο και να σκοράρει (1-2), εκτοξεύοντας στα ουράνια εκατομμύρια οπαδούς της κορυφαίας ελληνικής ομάδας!