Ο Θρύλος προσέφερε θέαμα στο Λαύριο

Πέμπτη βράδυ στο Μονακό, Παρασκευή ταξίδι, χωρίς προπόνηση και μεσημέρι Σαββάτου στο Λαύριο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Επομένως, μετά τα πρώτα 8 λεπτά που ο νταμπλούχος Ελλάδας μπήκε «μουδιασμένα» στο ματς, πάτησε… γκάζι. Έτσι έφτασε σε μια άνετη νίκη με 42 πόντους διαφορά, 96-54. Διότι η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε καλά στην άμυνα και είχε επιθετικό πλουραλισμό. Ο Θρύλος προσέφερε θέαμα στο Λαύριο.

• MVP: Ίγκνας Μπραζντέικις. Ο Λιθουανός έκανε το καλύτερό του ματς με τον Ολυμπιακό με 16 πόντους και 7/9 σουτ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 23-0 που έκανε ο Ολυμπιακός από το 8′ ως το 13′, ώστε το 19-10 να γίνει 19-33.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ξαβιέ Καστανέδα. Ο γκαρντ του Λαυρίου έμεινε σε ρηχά… νερά με 0/7 σουτ σε 22:21 που αγωνίστηκε.
  • THE POINT: Η υπεροχή του Ολυμπιακού σε ριμπάουντ (44-15), πόντους από 2ες επιθέσεις (18-0) και αιφνιδιασμούς (21-6).

Όταν έπαιξε σοβαρά

Αν και στα πρώτα 8 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός, μετά πάτησε… γκάζι. Αρχικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μείνει στο… Μονακό. Έτσι, το Λαύριο που είναι αθλητική ομάδα και είχε 3/4 τρίποντα προηγήθηκε 12-6 (6′) και 19-10 (8′). Αλλά εκεί ο Θρύλος άλλαξε το ρυθμό. Καταρχάς έκανε σερί 16-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +7 (19-26) με το τρίποντο του Λούντζη.

Ακόμα, το σερί έφτασε το 23-0 για το 33-19 (13′) με τον Σίκμα. Επίσης, με δύο διαδοχικά λέι απ του Λούντζη έφτασε στο +21 (25-46, 18′) και έκλεισε το ημίχρονο με νταμπλ σκορ (25-50). Ειδικότερα, το Λαύριο σημείωσε μόλις 6 πόντους, με 2 τρίποντα, στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Θρύλος προσέφερε θέαμα

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ήταν η σειρά του Μιλουτίνοφ να αναλάβει δράση στην επίθεση. Αν και το Λαύριο μείωσε σε 31-53 με τον Φλάτεν (22′), η διαφορά ξεπέρασε τους 30 με το κάρφωμα του Σέρβου σέντερ (31-62, 26′). Επιπλέον, ο Πίτερς σκόραρε 39” πριν το φινάλε του δεκαλέπτου και η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους (36-75). Αλλά τους ξεπέρασε με το τρίποντο του Μπραζντέικις, 34” μετά την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου (+42, 36-78).

Ξανά ο Λιθουανός σκόραρε για να βρεθεί ο Θρύλος στο +45 (43-88, 36′), ενώ μια βολή του Πάπας διαμόρφωσε τη μέγιστη διαφορά στο ματς, το +46 (43-89, 37′). Η επιθετική πολυφωνία του Ολυμπιακού αποτυπώθηκε στους έντεκα σκόρερ, για το τελικό 54-96. Ο Θρύλος προσέφερε θέαμα στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.