Ο Θρύλος πέρασε – Τώρα πρωτιά…

Το πρώτο βήμα, αλλά και το πιο σημαντικό στην ιστορία, έγινε. Διότι με τη νίκη 3-1 σετ κόντρα στην πρωταθλήτρια Βοσνίας, ο Ολυμπιακός πέρασε στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League. Όμως, η αποστολή στο Βελιγράδι δεν έχει τελειώσει. Μιας και αύριο το απόγευμα (19:00) υπάρχει το ματς με την Παρτιζάν. Ωστόσο ο στόχος είναι ο ίδιος. Δηλαδή άλλη μια νίκη ώστε ο πρωταθλητής Ελλάδας να τερματίσει πρώτος στον όμιλο. Ο Θρύλος πέρασε – Τώρα πρωτιά…

Κυριαρχικός Θρύλος

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Κυρίως γιατί πίεσε και με το σερβίς του, αλλά και με το μπλοκ του. Έτσι με δύο λάθη των Βόσνιων έγινε το 3-0, ενώ με πλασέ του Ζουπάνη το 5-1. Ακολούθως με το μπλοκ του Ιντάλγκο το 8-4. Ο Γερμανός ακραίος συνέχισε με διαδοχικούς πόντους για το 12-6. Μετά δύο πρώτοι χρόνοι από Γκουσταβάο και Παγένκ για το 13-7 και το 14-8, αντίστοιχα. Τα σερβίς του Τράβιτσα έκανε ζημιά στην υποδοχή της Ράντνικ. Με τον άσσο του έγινε το 18-8. Αργότερα, το πλασέ του Ιντάλγκο έφερε το 21-10, ενώ οι άσσοι του Παγένκ έκαναν το 23-10 και το 25-10 για το 1-0 σετ. Ο Ολυμπιακός είχε 78% στην επίθεση.

Θέμα ποιότητας

Βέβαια, το δεύτερο σετ είχε διαφορετική εκκίνηση. Καθώς η Ράντνικ εκμεταλλεύτηκε ορισμένα λάθη των «ερυθρόλευκων» και προηγήθηκε 4-3 και 7-5. Αλλά ο Ζουπάνης ισοφάρισε, ενώ ο Κουμεντάκης έφερε μπροστά τον Θρύλο (8-7). Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 και το 10-10 έγινε 16-10, με τον άσσο του Παγένκ και τα δύο μπλοκ του Γκουσταβάο. Η ομάδα από τη Βοσνία έκανε αρκετά λάθη, με το σκορ να φτάνει στο 19-12. Ύστερα με τον άσσο του Τράβιτσα έγινε το 22-16. Επιπλέον, ο Ζουπάνης έκανε το 24-18 και ο Ιντάλγκο με μπλοκ το 25-18 για το 2-0 σετ του Θρύλου. Ωστόσο τα ποσοστά της επίθεσης του Θρύλου έπεσαν ανησυχητικά από το 78% στο 35%!

Το… έχασε!

Ωστόσο το πρόβλημα ήταν ορατό. Διότι ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα συγκέντρωσης. Επιπρόσθετα έπεσαν κι άλλο τα ποσοστά του. Μιας και το 35% στην επίθεση του δεύτερου σετ έγινε 27% στο τρίτο. Αντίθετα, η Ράντνικ ανέβασε τα δικά της ποσοστά στο 54%. Καθώς με το 2-2 με το οποίο ισοφάρισε ο Κουμεντάκης, μετά ο Θρύλος διαρκώς «κυνηγούσε» το σκορ. Ο Ιντάλγκο πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-8, αλλά στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε. Έφτασε ως το 19-11! Αν και ο Γκουσταβάο μείωσε σε 16-20, το σετ πήγε στη Ράντνικ με 25-18.

Πήρε την πρόκριση

Στις αρχές του τέταρτου σετ ο Ολυμπιακός έδειξε να ξαναβρίσκει το ρυθμό του. Με το μπλοκ του Γκουσταβάο έγινε το 4-3, ενώ Ζουπάνης και Τράβιτσα έκαναν το 6-4. Βέβαια, οι Βόσνιοι είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση και δεν άφηναν τον Θρύλο να ξεφύγει. Έτσι μετά τους πόντους από Ζουπάνη (7-6), Παγένκ (9-7) και τα λάθη που έφεραν το 11-8, η Ράντνικ έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε με 13-11. Όμως με τον άσσο του Ιντάλγκο έγινε το 14-14. Ύστερα το μπλοκ του Γκουσταβάο και ο πρώτος χρόνος του Παγένκ έκαναν το 16-15. Το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη για το 19-17 συνοδεύτηκε από το μπλοκ του Παγένκ για το 21-17. Κομβικό το νέο μπλοκ του Γκουσταβάο (23-20), αλλά και το πλασέ του Ιντάλγκο (24-20). Με σερβίς στο φιλέ έκλεισε το σετ (25-21) και το ματς (3-1 σετ) για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος πέρασε – Τώρα πρωτιά…

• 1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-10
  • 2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-16, 25-18
  • 3ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 18-25
  • 4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-21

Τα σετ 3-1 σε 1.35: 25-10, 25-18, 18-25, 25-21.

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Ράντνικ από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παγένκ 14 (7/13 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκουσταβάο 10 (4/6 επ., 6 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 22% άριστες), Ζουπάνη 12 (11/27 επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 5 (4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (8/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 72% υπ. – 33% άριστες), Βαϊόπουλος, Κομητούδης, Χανδρινός 1 (1/2 επ.), Τζούριτς.

ΡΑΝΤΝΙΚ: Ντόνετς 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Οσμάνοβιτς 11 (10/36 επ., 1 άσσος), Τούζλαντσιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Πόποβιτς 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίβλιαν 1 (1/6 επ.), Γιέλιτς 15 (15/27 επ., 54% υπ. – 42% άριστες) / Μιτρίνοβιτς (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Ντάνγκλουμπιτς, Ντρίλιτς 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 24% υπ. – 16% άριστες).