Ο Θρύλος πέρασε από το Ζηρίνειο

Η κούραση από τα συνεχόμενα ματς ήταν φανερή. Εξάλλου, η Κηφισιά παραδοσιακά βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Ωστόσο, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έδειξε χαρακτήρα. Μιας και βρέθηκε πίσω τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο σετ. Αλλά εκεί έκανε το come back. Έτσι πήρε «καθαρό» τρίποντο με 3-1 σετ στην έδρα της Κηφισιάς και προχωρά έχοντας μόνο νίκες. Ο Θρύλος πέρασε από το Ζηρίνειο.

Ιδανική αφετηρία

Οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ. Μετά το 5-5, με ένα 3-0 σερί ο Θρύλος ξέφυγε με 5-8. Στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 (8-13) με άσσο του Παγένκ. Μετά, με μπλοκ του Ιντάλγκο στον Ερνάντεζ διαμορφώθηκε το 11-16, ενώ ο Στερν σημείωσε στη συνέχεια το 11-17, για να ακολουθήσει το 14-20. Η Κηφισιά μείωσε προσωρινά σε 18-21, όμως οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν να μειωθεί περαιτέρω η διαφορά. Έτσι έφτασαν στο σετ μπολ με 18-24, ύστερα από λάθος των γηπεδούχων. Μετά ο Κουμεντάκης σημείωσε το 20-25, για το 0-1 στα σετ, με 3 άσσους και 4 μπλοκ. Ο Θρύλος πέρασε από το Ζηρίνειο.

Κακή εμφάνιση

Στην έναρξη του σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-3, όμως δέχθηκε ένα σερί διαδοχικών πόντων που τον έφεραν πίσω στο σκορ με -4. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 12-6 και στο 13-7, με τον Τζούριτς να μειώνει με μπλοκ σε 13-8 και τον Ιντάλγκο με άσσο να πετυχαίνει το 13-9.  Η Κηφισιά αύξησε στο +7 το προβάδισμα της για το 17-10 με τον Ντάνιελ Καστελάνι να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Το αποτέλεσμα ήταν ηομάδα των βορείων προαστίων να επικρατήσει με 25-16, για το 1-1 στα σετ.

Ανατροπή και προβάδισμα

Ο άσσος του Παγένκ έκανε το 2-4, στις αρχές του τρίτου σετ. Αν και η Κηφισιά προσπέρασε 5-4, ο Στερν πήρε τον πόντο. Επίσης, με τριπλό μπλοκ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά το προβάδισμα και στη συνέχεια ξέφυγαν με 7-5. Ωστόσο από ένα απίθανο λάθος, σε συνεννόηση, η Κηφισιά μείωσε σε 7-8, αλλά το μπλοκ του Τζούριτς έκανε το 7-9. Αλλά το ματς γύρισε πάλι με την Κηφισιά να περνά μπροστά με 10-9. Ακολούθως ο Ιντάλγκο με δυνατό χτύπημα ισοφάρισε 13-13.

Όμως μια κακή επίθεση του Στερν έκανε το 16-14 για την Κηφισιά. Με δύο σερί μπλοκ από Παγένκ και Κουμεντάκη το σκορ έγινε 17-18, ενώ ο Στερν με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 17-20! Επίσης, με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ έγινε το 20-22. Ακολούθως, με άσσο του Χανδρινού έγινε το 20-24, για να τελειώσει το σετ με χαμένη επίθεση της Κηφισιάς (22-25).

Πέρασε από το Ζηρίνειο

Στην αρχή του τέταρτου σετ ο Τζούριτς έδωσε πόντους στον Ολυμπιακό. Με μπλοκ έκανε το σκορ 3-4. Αλλά η Κηφισιά πάλεψε όσο μπορούσε και βρέθηκε μπροστά με 11-9. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά το προβάδισμα (12-13) με τον Τζούριτς. Ακολούθως το πλασέ του Στερν έφερε το 16-15 για το Θρύλο, αλλά εκ νέου η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά (20-18) από το 17-18. Με το σετ και το ματς να μπαίνουν στην τελική ευθεία, η Κηφισιά έδειχνε να έχει αβαντάζ.

Όμως ο Στερν «έσβησε» το προβάδισμα των γηπεδούχων και ο Παγένκ ισοφάρισε 23-23. Στη συνέχεια η ομάδα του Χριστοφιδέλη είχε τέσσερα σετ μπολ, αλλά δεν τα αξιοποίησε. Αντίθετα, ο καθοριστικός Κουμεντάκης τελείωσε τις δύο τελευταίες επιθέσεις του Ολυμπιακού για το 30-28 και τη νίκη με 3-1 σετ. Ο Θρύλος πέρασε από το Ζηρίνειο.

Τα σετ 1-3 σε 1.54: 20-25, 25-16, 22-25, 28-30.

• 1ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 20-25
  • 2ο σετ:8-4, 16-10, 21-11,25-16
  • 3ο σετ: 6-8, 16-14, 17-21, 22-25
  • 4ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 28-30

** Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μπάκα 24 (19/41 επ., 5 άσοι), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 άσος), Ρικάρντο (0/1 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Μπόγιτς 15 (11/32 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 37% άριστες), Σπηλιώτης 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Άλβες 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 71% υπ. – 67% άριστες), Σπυριούνης 9 (8/21 επ., 1 άσος, 65% υπ. – 52% άριστες), Τζάρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (6/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Τράβιτσα 6 (1/1 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 8 (5/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 72% υπ. – 61% άριστες), Χανδρινός 1 (1 άσος), Δαλακούρας 1 (1/1 επ.)