ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος πέρασε από το Λαιμό

Την 15η του νίκη, σε ισάριθμα ματς, πέτυχε ο Ολυμπιακός στη φετινή Α1 πόλο Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πρεμιέρα της Β’ φάσης πέρασαν από τον Λαιμό, νικώντας 12-9 τη Βουλιαγμένη. Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Θρύλος πέρασε από το Λαιμό.

Οι παίκτες του Βλάχου ήταν αποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω με 7/11 κι αυτό έκανε τη μεγάλη διαφορά. Διότι η ψυχραιμία τους μαζί με τις καλές επιλογές, ήταν κομβικά σημεία για την έκβαση της αναμέτρησης. Με τον Γενηδουνιά να σκοράρει 5 και τον Φιλίποβιτς 4 γκολ, αντίστοιχα.

Ξεκίνησε καλά

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς, στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Κατάφερε να λειτουργήσει καλά στην άμυνα, βρήκε δυο γκολ και κατάφερε στο 4 λεπτό της αναμέτρησης να προηγηθεί 2-0 με Φουντούλη και Φιλίποβιτς. Η αντίδραση του ΝΟΒ ήταν άμεση. Μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να ισοφαρίσει σε 2-2. Όμως, λίγο μετά τη συμπλήρωση 6 λεπτών στο πρώτο ματς της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, ο Δερβίσης σημάδεψε σωστά. Γκολ και 3-2 προβάδισμα για το Θρύλο, για να λήξει το οκτάλεπτο με αυτό το σκορ.

Το «νεκρό» τρίλεπτο

Το δεύτερο οκτάλεπτο, όμως, δεν κύλησε καλά στην αφετηρία του για τους «ερυθρόλευκους». Κακές επιλογές στην επίθεση, βιαστικές, και λάθη στην άμυνα. Μέσα σε τρία λεπτά ο ΝΟΒ έκανε σερί 3-0 και κατάφερε από το -1 να βρεθεί στο +2 (5-3). Οι παίκτες του Βλάχου έβγαλαν αντίδραση. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας κέρδισαν τις αποβολές και τις αξιοποίησαν. Δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω από Γενηδουνιά και Φιλίποβιτς και το σκορ ισόπαλο. Για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 5-5.

«Μίλησαν» οι σκόρερ

Ο Φιλίποβιτς ήταν «ζεστός». Δύο ακόμα γκολ του κορυφαίου πολίστα στον κόσμο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 6-5 και 7-6 πριν τα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Όμως η άμυνα στον λιγότερο νικήθηκε από τον Καλογερόπουλο αρχικά, ενώ στη συνέχεια ένα γκολ στην κόντρα από τον Σκουμπάκη, μετά από κόντρα φάουλ έφερε το ματς στην ισοπαλία. Νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα 8-7 με τον Γενηδουνιά που πέτυχε και δεύτερο σερί γκολ. Έτσι ο Θρύλος προηγήθηκε εκ νέου με +2 μετά το αρχικό 0-2, κλείνοντας την περίοδο με 9-7.

Διαφορά ποιότητας

Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Γενηδουνιά να σκοράρει ξανά και τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με 3 γκολ διαφορά (10-7). Ο Καπότσης μείωσε σε 8-10, αλλά ένα ακόμα γκολ του Γενηδουνιά έφερε εκ νέου τη διαφορά στο +3 (8-11). Η άμυνα ήταν αποτελεσματική, ενώ ο Φουντούλης πέτυχε το δεύτερο δικό του τέρμα και ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 4 γκολ (12-8). Το μόνο που άλλαξε ήταν το γκολ του Μυλωνάκη που διαμόρφωσε το τελικό 12-9 για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος πέρασε από το Λαιμό.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 2-4, 2-3.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:05), 0-2 Φιλίποβιτς (π/π, 4:46), 1-2 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 4:16), 2-2 Καλογερόπουλος (π/π, 3:19), 2-3 Δερβίσης (π/π, 1:53)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Τρούλος (πέναλτι, 6:33), 4-3 Κουρούβανης (περιφέρεια, 5:45), 5-3 Πάπαριτς (περιφέρεια, 5:08), 5-4 Γενηδουνιάς (π/π, 4:48), 5-5 Φιλίποβιτς (π/π, 3:18)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Φιλίποβιτς (π/π, 5:23), 6-6 Καλογερόπουλος (π/π, 4:55), 6-7 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 4:38), 7-7 Σκουμπάκης (κόντρα, 3:56), 7-8 Γενηδουνιάς (π/π, 2:35), 7-9 Γενηδουνιάς (π/π, 1:42)

4ο οκτάλεπτο: 7-10 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:05), 8-10 Καπότσης (π/π, 5:32), 8-11 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:18), 8-12 Φουντούλης (κόντρα, 2:06), 9-12 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:10)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής, Τρούλος 1, Πάπαριτς 1, Λόζινα, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Σκουμπάκης 2, Ανδρεάδης, Καστρινάκης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Φιλίποβιτς 4, Σύρμας, Μαθιόπουλος.