Ο Θρύλος πανηγυρικά στον τελικό

Το πρώτο βήμα στο Final-4 της Καλαμάτας έκανε την Παρασκευή ο Ολυμπιακός. Νίκησε 3-0 σετ τον Μίλωνα, με καλύτερη εικόνα στο πρώτο και το τρίτο, αλλά και εντυπωσιακό come back στο δεύτερο από το -7. Κατά συνέπεια οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν. Έτσι, αύριο (21:30) θα διεκδικήσουν τον δεύτερο τίτλο της χρονιάς. Ο Θρύλος πανηγυρικά στον τελικό.

Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Καθώς από την εκκίνηση, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης το έφεραν στα μέτρα τους. Δύο διαδοχικοί άσσοι του Στερν έκαναν το 5-2. Όταν ο Μίλωνας μείωσε σε 6-5, ο Θρύλος απάντησε με σερί 3-0 και έναν ακόμη άσσο του Παγένκ (9-5). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν και σωστά και γρήγορα. Με τον Τράβιτσα να μοιράζει παντού το παιχνίδι. Κατά συνέπεια, πόντους έδωσαν και ο Στερν και ο Ιντάλγκο και ο Κουμεντάκης και ο Παγένκ. Ο Σλοβένος κεντρικός με επίθεση και μπλοκ έδωσε το +8 (19-11), ενώ ο Κουμεντάκης με άσσο το +10 (24-14), για να τελειώσει το σετ ο Ιντάλγκο με μπλοκ άουτ (15-25).

Θρυλική ανατροπή

Στην εκκίνηση του δευτέρου σετ, το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός ό,τι λάθη δεν έκανε στο πρώτο σετ, τα έκανε στο δεύτερο. Μετά το αρχικό 3-3, ο Μίλωνας ξέφυγε με 11-5 από το άσσο του Χερ, αλλά και με +7 (12-5). Κάτι που δεν άλλαξε με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να ξεφεύγει με 19-12. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο μείωσε σε 19-13 και ο Ζουπάνη πήγε στο σερβίς. Χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και το σκορ έγινε 19-17. Αν και ο Μίλωνας βρέθηκε ξανά στο +4 (22-18) με τον Γιορντάνοφ, ο Ιντάλγκο βοήθησε για την ισοφάριση (22-22). Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο, ο Ιντάλγκο με επίθεση και ο Στερν με άσσο έκανε το 23-22 υπέρ του Μίλωνα, 25-23 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-0.

Πανηγυρικά στον τελικό

Αντίθετα με τα δύο πρώτα σετ, το τρίτο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και ανταγωνιστικό. Αν εξαιρέσει κανείς το 5-3 και το 6-4 με το οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», υπήρξε 11 φορές ισοπαλία ως το 15-15. Επίσης, το προβάδισμα άλλαξε στο διάστημα αυτό τρεις φορές. Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με πόντους από Κουμεντάκη και Στερν ξέφυγαν με 19-15. Επίσης αυτή η διαφορά έμεινε, καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε και έξυπνα στην τελική ευθεία του σετ. Με τον Ιντάλγκο, με άσσο, να τελειώνει το σετ (25-19) και το ματς με 3-0 σετ. Ο Θρύλος πανηγυρικά στον τελικό.

Τα σετ 0-3 σε 1.25: 15-25, 23-25, 19-25

• 1ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 15-25
  • 2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 23-25
  • 3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 19-25

** Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 30 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/27 επ.), Νανόπουλος 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Μολίνα 12 (9/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Χερ 3 (3 άσοι) / Χανδρινός Α. (λ., 42% υπ. – 33% άριστες), Δημητούλης, Εφραιμίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (6/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στερν 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (3/5 επ.), Ιντάλγκο 10 (8/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. – 43% άριστες), Κομητούδης, Ζουπάνη 1 (1/1 επ.), Δαλακούρας 1 (1/1 επ.)