ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί

Η αποστολή πέτυχε. Καθώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΣ. Ειδικότερα έδειξαν πώς είναι σε καλή κατάσταση, στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών. Επιπλέον, με πολυφωνία στην επίθεση και την Βίτολα πρώτη σκόρερ, επιβλήθηκαν 88-60 της ομάδας των Ιωαννίνων. Έτσι μετά το κύπελλο Ελλάδας έκαναν ιδανική εκκίνηση και στο πρωτάθλημα. Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί.

• Η MVP: Κριστίν Βίτολα. Η Λετονή καθοριστική με 22 πόντους (8/12 διπ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός είχε διπλάσιες ασίστ (σ.σ.: 30 με 15), αλλά και υπέρ τριπλάσια κλεψίματα (σ.σ.: 16 με 5) στο ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Άσμπερι Τζέιμι. Η Αμερικανίδα γκαρντ του ΠΑΣ δεν έδωσε λύσεις, καθώς είχε 1/7 σουτ και 3 πόντους.
  • THE POINT: Η υπεροπλία του Θρύλου στα ριμπάουντ (39/23), ειδικά στα επιθετικά (12/4), όπως και τα λάθη (9/20) μέτρησαν αρκετά.

Καλύτερος ο Θρύλος

Ωστόσο το ματς στα πρώτα 3 λεπτά ήταν αμφίρροπο. Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-0 με έμμεσο τρίποντο της Χριστινάκη, ο ΠΑΣ ισοφάρισε 9-9. Αλλά οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι. Έτσι «έτρεξαν» σερί 15-0 με Βίτολα και Νικολοπούλου και έκαναν το σκορ 24-9 (8′). Στη συνέχεια, οι Γιαννιώτισες με την Γουίλκινσον μείωσαν σε 20-29 (13′). Όμως η Σπυριδοπούλου με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 16 (38-22, 16′). Ακόμη, η Σύρρα με πέντε σερί πόντους έκανε το σκορ 46-25 (+21, 19′). Ακολούθως η Χριστινάκη μεγάλωσε το προβάδισμα του Θρύλου στο +24 (54-30, 22′) και η Γουίλιαμς στους 25 (57-32, 23′).

Με το… δεξί

Επίσης, με δικό της καλάθι και ένα ακόμα της Βίτολα ο Θρύλος ξέφυγε με +28 (65-37, 26′), ενώ η Σπυριδοπούλου έδωσε… αέρα 31 πόντων (69-38, 27′). Επιπρόσθετα, η διαφορά έφτασε το +33 στο φινάλε της 3ης περιόδου με το καλάθι της Κάντζι (76-43). Βέβαια, με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Διότι ο Θάνος Νίκλας έκανε πολλές δοκιμές. Μετά το καλάθι της Κάντζι (+35, 78-43, 31′) ο ΠΑΣ περιόρισε το προβάδισμα του Ολυμπιακού για να λήξει το ματς 88-60. Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-46, 43-76, 60-88.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.