Ο Θρύλος με τρίτη 100άρα στους τελικούς

Το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League το έβγαλε ο Ολυμπιακός απόψε στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» και στο τρίτο ματς της ημιτελικής σειράς πέτυχαν πάνω από 100 πόντους. Αυτή τη φορά νίκησαν 106-69 τον Προμηθέα και φουλάρουν για το πρωτάθλημα και το νταμπλ. Ο Θρύλος με τρίτη 100άρα στους τελικούς.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειξε ξανά σοβαρότητα, αλλά και πνεύμα ομαδικότητας με 31 ασίστ, με κορυφαίο τον Σλούκα που είχε 11. Η στατιστική έδειξε 14 κλεψίματα με τον Ντόρσεϊ να έχει 4, ενώ και ο Παπανικολάου έκανε τη διαφορά με τη μεστή εμφάνισή του.

Μπήκε καλά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς καλά. Με πίεση στην άμυνα, πάνω στην μπάλα. Με στόχο να την κλέψει και να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο. Ήδη οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά με +6 (9-3) στο 3′. Οι Πατρινοί είχαν ανοίξει το σκορ με τον Φόστερ, για να ακολουθήσει 11-0 για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Στο 6′ το σκορ ήταν 15-9 με τους Βεζένκοφ και Φαλ να έχουν 10 πόντους με 5/5 σουτ. Ο Θρύλος ήταν δυνατός στην άμυνα, είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση και τα τρίποντα από τους Γουόκαπ και Σλούκα έφεραν τη διαφορά στους 14 (23-9) στο 8′. Στο τελευταίο δίλεπτο υπήρξε μια χαλάρωση στην άμυνα. Δ. Αγραβάνης και Γκίκας έδωσαν πόντους στους Πατρινούς, για να κλείσει η περίοδος 26-19. Με τον Παπανικολάου να έχει 5 ασίστ και τον Ντόρσεϊ 3 κλεψίματα.

Ομαδικό μπάσκετ

Η πεντάδα του Ολυμπιακού σε σχέση με την αρχική στο ματς είχε αλλάξει ολόκληρη. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν το ίδιο καλά στην άμυνα. Είχε χαρακτηριστικό πώς δέχθηκαν έναν πόντο μετά από 4’33” στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από 4’52” σουτ εντός παιδιάς. Στην επίθεση πολλές συνεργασίες. Ειδικά ανάμεσα σε Σλούκα και τους ψηλούς. Εκκίνηση με σερί 10-0 και 36-19 στο 14′, ενώ ο ΜακΚίσικ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 19 (39-20) στο 15′. Οι Πατρινοί με επί μέρους 12-6 μείωσαν σε 45-32 με τον Φόστερ (19′). Με 5 πόντους του ΜακΚίσικ έγινε το 50-32 (8” για το ημίχρονο), ωστόσο με μια βολή του Χαντ διαμορφώθηκε το 50-33 στα μισά του ματς. Με τη στατιστική του πρώτου 20λεπτου να περιλαμβάνει 19 ασίστ, 8 κλεψίματα και 77% στα δίποντα (17/22).

Το ματς «ζωντάνεψε»

Το καθαρό μυαλό υπήρχε. Ο Θρύλος ξεκίνησε με σερί 8-0 μέσα σε 90” και βρέθηκε στο +25 (58-33) με τα τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Οι τρεις βολές του «Παπ» έφεραν στο ματς στο 61-37 (23′). Στο +24 η διαφορά, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ελέγχει πλήρως το ματς. Εκεί, όμως, άρχισε η παραφωνία των διαιτητών. Καθαρό φάουλ στον Φαλ, δόθηκε τζάμπολ. Φάουλ στον Ντόρσεϊ, τίποτα. Φάουλ πάνω στον Βεζένκοφ, τίποτα. Με αποτέλεσμα, οι Πατρινοί να κάνουν επί μέρους 12-3 και να μειώσουν σε 64-49, καθώς χρεώθηκε μεταξύ άλλων με τεχνική ποινή ο Μπαρτζώκας. Όλο αυτό το σκηνικό «τσίτωσε» τους «ερυθρόλευκους». Δικό τους σερί 12-2 μέσα σε 3’30” και το σκορ έγινε 76-51. Με τον Ντόρσεϊ να κλείνει το δεκάλεπτο για το +27 (80-53).

Μια ακόμα 100άρα

Το πρώτο καλάθι της 4ης περιόδου από τον ΜακΚίσικ έφερε τη διαφορά στους 29 (82-53). Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 10-3 και με τρίποντο του Έισι στα 126” από το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, βρέθηκε στο +34 (90-56). Οι δύο ομάδες για περίπου δύο λεπτά έμειναν χωρίς σκορ, με τον Λιβιό να το αλλάζει από τη γραμμή των βολών, καθώς σημείωσε το 93-56 (3/4 βολές). ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης με συνεχόμενα τρίποντα έφερε τη διαφορά στους 38 (99-61) στο 36′. Με το νέο τρίποντο από τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και στο τρίτο ματς της σειράς των ημιτελικών του 100 πόντους, 2:12 πριν το φινάλε (102-64), για να βάλει δύο βολές ο Πρίντεζης για το 106-66. Ο Τανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 106-69. Ο Θρύλος με τρίτη 100άρα στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69.