Ο Θρύλος με το… δεξί στο ρελαντί

Παρά τις απουσίες, ο Ολυμπιακός «τρέχει» με το πόδι στο… γκάζι. Μετά το μεγάλο διπλό στη Βαρκελώνη, πέρασε εύκολα από την Πάτρα. Νίκησε 87-61 τον Απόλλωνα. Ο Θρύλος με το… δεξί στο ρελαντί!

Με το… δεξί

Μιας και εκτός από τους Παπανικολάου, Φαλ και Κάνααν που δεν αγωνίστηκε, ο Μπολομπόι υπέστη διάστρεμμα στην αριστερή ποδοκνημική και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είναι σε πολύ καλή κατάσταση και κέρδισαν με άνεση. Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ (20π.), διψήφιοι και οι Μπλακ (13π.)., Πίτερς και Λαρεντζάκη με 10π. Εξαιρετικός ξανά ο Γουόκαπ με 7π.,10ασ.

Μέσα στη ρακέτα

Ο Απόλλων πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς, το τρίποντο του Καλχούν (3-0). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις απουσίες των Φαλ, Κάνααν και Παπανικολάου, έπαιξαν αρκετά μέσα στη ρακέτα. Ο Μπλακ πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (2/2β., 3/3διπ.), ενώ ισάριθμους σημείωσε και ο Πίτερς με 2/3 τρίποντα. Μετά το 5-5 (3′). Ο Μπλακ πέτυχε το 5-8, ενώ ο Πίτερς το +5 (8-13). Οι Πατρινοί ισοφάρισαν 13-13 (6′), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους 13-2 βρέθηκαν στο +11 (15-26), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 18-26 μετά το τρίποντο του Ντέιβις. Εξαιρετικός ο Γουόκαπ με 6 ασίστ ως εκείνο το σημείο.

Υψηλά ποσοστά

Γρήγορο 5-0 σε 38” και σκορ 18-31 με Μπολομπόι και Λαρεντζάκης για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν πολύ υψηλά ποσοστά στο τρίποντο. Διότι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 8/12 (66,7%). Η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Νέο 5-0 των πρωταθλητών με Σλούκα και Λαρεντζάκη για το +18 (21-39) στο 13′. Ο κόουτς του Ολυμπιακού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Με τον Πάπας να πετυχαίνει 6 διαδοχικούς πόντους, η διαφορά ανέβηκε στους 22 (23-45, 17′). Στα όρια του double score το ματς. Ο Απόλλων με Καλχούν, Τζόουνς και Γκρίφιν μείωσε σε 33-47, για να κλείσει το ημίχρονο με το τρίποντο του Βεζένκοφ (33-50).

Σούπερ άμυνα

Ο Βεζένκοφ χρειάζεται λίγο χρόνο για να ανεβάσει την ένταση στο παιχνίδι του. Το έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο. Μια περίοδος κατά την οποία, η ομάδα του Μπαρτζώκα άνοιξε το ρυθμό. Κράτησε τον Απόλλωνα στους 9 πόντους, ενώ εκείνη σημείωσε 25. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ανέβασε τη διαφορά στους 20 (35-55, 23′). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό και το σκορ όλο και μεγάλωνε. Με τον Απόλλωνα να σκοράρει μόλις ένα καλάθι με τον Σίλα, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 16-2 και με το καλάθι του Μακ Κίσικ προηγήθηκε με +34 (39-73) στο 29′, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το καλάθι του Κολοβέρου (42-75).

Στο ρελαντί

Διαχείριση στην τελευταία περίοδο από τους «ερυθρόλευκους» καθώς την Παρασκευή υπάρχει το ματς με την Ζαλγκίρις. Την ίδια στιγμή, ο νεαρός Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος, αλλά και ο Σίλα έδωσαν πόντους στην ομάδα του Νίκου Βετούλα. Στο διάστημα 30′-37′ οι Πατρινοί έκαναν επί μέρους 17-3 και μείωσαν σε 59-78. Αλλά στο διάστημα ως το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά ρυθμό, «απάντησαν» με δικό τους 9-2 και πήραν τη νίκη με 87-61. Ο Θρύλος με το… δεξί στο ρελαντί!

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.