Ο Θρύλος με Λαμία στα πλέι οφ

Η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να νικά 3-0 σετ την ΑΕΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» και να τερματίζει στην πρώτη θέση. Με τα ζευγάρια στον πρώτο γύρο της επόμενης φάσης της Volley League Γυναικών να γίνονται γνωστά. Ο Θρύλος με Λαμία στα πλέι οφ.

Η Λαμία στο δρόμο του Ολυμπιακού

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Volley League γυναικών και προέκυψαν τα ζευγάρια των πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Λαμίας που τερμάτισε στην 8η θέση. Τα άλλα τρία ζευγάρια της πρώτης φάσης είναι:

• Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας
  • ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
  • Άρης – Θέτις Βούλας

Η πρόκριση στην επόμενη φάση, στα ημιτελικά του πρωταθλήματος των Γυναικών θα κριθεί σε δύο αναμετρήσεις. Θα γίνει από ένα ματς στην έδρα της καθεμιάς από τις δύο ομάδες. Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης. Συνεπώς, το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας της Φθιώτιδας. Ο Θρύλος με Λαμία στα πλέι οφ.

Έτσι κρίνεται η πρόκριση

Αν μια ομάδα κάνει δύο νίκες, παίρνει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία. Σε αυτή ισχύουν τα ακόλουθα: 3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ, αντίστοιχα. Εάν με τη βαθμολογία αυτή οι συμμετέχουσες ομάδες έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «χρυσό σετ» στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.