Ο Θρύλος κόντραρε την Τσιβιτανόβα! [pics]

Πάντα μια αναμέτρηση με ιταλική ομάδα είναι εξ ορισμού δύσκολη. Επιπλέον, ο συντελεστής μεγαλώνει όταν υπάρχουν απουσίες. Ειδικότερα όταν είναι βασικός παικτών. Μιας και ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Τσιβιτανόβα χωρίς Στερν, Παγένκ και Τζούριτς. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άκρως ανταγωνιστικοί. Διότι πάλεψαν κόντρα στους Ιταλούς, σε ένα ματς τεσσάρων σετ που έχασαν τα δύο από αυτά με 25-23. Ωστόσο έδειξαν πώς βαδίζουν στο σωστό δρόμο. Έτσι αύριο θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό του «Jesi Volley Cup» κόντρα στην Αλιάνζ Μιλάνο (16:00). Ο Θρύλος κόντραρε την Τσιβιτανόβα!

Έδειξε χαρακτήρα

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στην αρχή. Όταν ο Ζουπάνης έκανε το 4-4. Όμως στη συνέχεια οι παίκτες της Τσιβιτανόβα πίεσαν παραπάνω, ειδικά την υποδοχή του Ολυμπιακού. Έτσι έκαναν ένα σερί 5-0 αρχικά για το 9-4. Επιπλέον, μετά το 15-9 ο Θρύλος αντέδρασε. Καταρχάς με το μπλοκ του Ζουπάνη (15-11) και με ένα ακόμα του Ιντάλγκο για το 20-18, ενώ έφτασε στον πόντο (21-20) με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Αν και ο Γκουσταβάο μείωσε 24-23, οι Ιταλοί πήραν το σετ.

Μεγάλος Ολυμπιακός

Όμως στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος. Με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο έγινε το 5-5, ενώ με πάιπ του Κουμεντάκη το 6-7. Επίσης, ο Βραζιλιάνος κεντρικός με μπλοκ έκανε το 6-8. Στη συνέχεια, ο άσσος του Τράβιτσα έδωσε… αέρα 4 πόντων (9-13). Αν και οι Ιταλοί επέστρεψαν από το 16-19 με τον πόντο του Ζουπάνη, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε με μπλοκ άουτ (22-22). Ακολούθως μπλοκ του Γκουσταβάο και άσσος του Χανδρινού για το 22-24, ενώ με χαμένη επίθεση της Τσιβιτανόβα έγινε το 22-25 για το 1-1 στα σετ.

Ιταλική ποιότητα

Όπως ήταν αναμενόμενο, αντίδραση έβγαλε και η ιταλική ομάδα. Καθώς στο τρίτο σετ προηγήθηκε 4-1 και 6-4. Αλλά ο Γκουσταβάο με πρώτο χρόνο μείωσε στον πόντο (6-5). Βέβαια, οι Ιταλοί ήταν πλήρεις και ξέφυγαν με 15-10 και κράτησαν το +5 ως το 20-15. Ωστόσο ο Ιντάλγκο με άσσο μείωσε 21-18. Για να ακολουθήσει το μπλοκ του Γκουσταβάο για το 22-19, ενώ δύο διαδοχικοί πόντοι του Χανδρινού από επίθεση και σερβίς έκανε το 23-21. Εντούτοις η Τσιβιτανόβα τέλειωσε το σετ με 25-21, για το 2-1 υπέρ της.

Κόντραρε την Τσιβιτανόβα

Επιπλέον, η «μάχη» συνεχίστηκε στο τέταρτο σετ. Ειδικότερα ο Ολυμπιακός ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Καθώς με τους πόντους του Κουμεντάκη ήταν μπροστά με 8-7 και 9-8. Ακολούθως το μπλοκ του Ιντάλγκο έκανε το 10-11. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 19-19 με τον πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο. Όμως εκεί η Τσιβιτανόβα βρέθηκε στο +2 (21-19). Βέβαια, ο Θρύλος δεν έχασε την επαφή με σκορ και με τη χαμένη επίθεση των Ιταλών, ισοφάρισε 23-23. Αλλά μια επίθεση και ένας άσσος της ιταλικής ομάδας διαμόρφωσαν το 25-23 και το τελικό 3-1 σετ. Ο Θρύλος κόντραρε την Τσιβιτανόβα.

Τα σετ 3-1 σε 1.51: 25-23, 22-25, 25-21, 25-23.

• 1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-19, 25-23
  • 2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25
  • 3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-21
  • 4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23
  • Οι πόντοι της Τσιβιτανόβα προήλθαν από 7 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΤΣΙΒΙΤΑΝΟΒΑ (Τζιανλορέντζο Μπλετζίνι): Τσινενουέζε 8 (8/12 επ.), Ζάιτσεφ 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. – 59% άριστες), Λαγκουμτζίγια 20 (19/40 επ., 1 άσσος), Νικόλοφ 16 (12/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 58% άριστες), Ντιαμαντίνι 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ντεκέτσο 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ., 83% υπ. – 56% άριστες), Τελεσόλγκαρντ, Μποτόλο 8 (7/11 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 50% άριστες), Λαρίτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Βουρδέρης): Βαϊόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (10/22 επ., 68% υπ. – 52% άριστες), Ζουπάνης 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Ιντάλγκο 13 (10/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 61% υπ. – 39% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός 3 (1/1 επ., 2 άσσοι).