ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος κοίταξε στα… μάτια την Μπουρζ [vid]

Στην πρεμιέρα του, στην Ευρωλίγκα Γυναικών, στην έδρα της πανίσχυρης Μπουρζ, ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους. Άγγιξε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά δεν τον άφησαν να κάνει το «μπαμ» και να φύγει νικητής από τη Γαλλία. Ο Θρύλος κοίταξε στα… μάτια την Μπουρζ.

Πλήρωσε τα λάθη

Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά (5-0), αλλά με Στραουτμάνε και Γκούσταφσον μείωσαν σε 5-4 (2′). Η Μπουρζ έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στη ζώνη του Ολυμπιακού. Με αποτέλεσμα να βρει ελεύθερα σουτ και να κάνει σερί 9-0 για το 14-4 (5′). Το τάιμ άουτ του Ζίμπαρτς έπιασε… τόπο. Η ομάδα του επέστρεψε στο ματς. Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο και δύο της Γκούσταφσον μείωσε σε 14-11 (7′). Τα λάθη επέτρεψαν στην Μπουρζ να ξεφύγει ξανά με 22-11, για να κλείσει το δεκάλεπτο 22-13 με δύο βολές της Σταμολάμπρου.

Η άμυνα του Θρύλου

Ένα γρήγορο 7-0 της Μπουρζ ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (29-13, 13′). Μετά το τάιμ άουτ οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν δυνατά. Έκανε σερί 6-0 με Στραουτμάνε και Γκούσταφσον για το 29-19 (14′). Τα λάθη και η πιεστική άμυνα της Μπουρζ, έφεραν τις Γαλλίδες στο +17 (36-19). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Αν και συνέχισε να χάνει βολές και ελεύθερα σουτ, έκανε σερί 5-0 και με το καλάθι της Σπυριδοπούλου έκλεισε το ημίχρονο στο -12 (36-24). Κρατώντας την Μπουρζ στους 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

«Γκρέμισαν» ό,τι… έχτισαν

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η μπάλα πέρασε στην Γκούσταφσον που έδωσε λύσεις. Με το σκορ να είναι 38-28 στο 22′ με το καλάθι της Αμερικανίδας σέντερ. Η Αμερικανίδα με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 42-35 (25′). Ο Ολυμπιακός είχε, πάντως, επιθετικό πρόβλημα. Πάλευε στην άμυνα για να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν σκόραρε στην επίθεση και δεν μπορούσε να πλησιάσει παραπάνω. Η Στραουτμάνε με μια βολή μείωσε σε 44-36 (27′), αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα με την Μπουρζ να κάνει σερί 10-0 (54-36). Με την Αγιούσο, με έμμεσο τρίποντο, στα 6,8” να μειώνει σε 54-39.

Κοίταξε στα… μάτια της Μπουρζ

Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα. Από το 56-39 έκανε σερί 18-2. Με την Γκούσταφσον και την Αγιούσο να πετυχαίνουν από 6 πόντους, έχοντας τη συνδρομή από την Στραουτμάνε και την Σταμολάμπρου (σ.σ.: από ένα τρίποντο) ο Θρύλος μείωσε στον πόντο, 58-57, 3:48 για το φινάλε. Οι Γαλλίδες έβαλαν δύο μεγάλα σουτ και προηγήθηκαν 63-57, 2:18 για το τέλος. Δύο βολές της Στραουτμάνε έκαναν το 63-59, η Σταμολάμπρου έκλεψε και η Γκούσταφσον μείωσε σε 63-61, 1:14 πριν τη λήξη.

Στο τέλος έπαιξαν έδρα

Στα 52,7” δόθηκε ένα άκρως αυστηρό φάουλ εις βάρος του Ολυμπιακού! Στα 36,2” η Γκούσταφσον αστόχησε υπό πίεση. Η Σταμάτη έκλεψε στα 20”, αλλά εν συνεχεία δόθηκε επιθετικό φάουλ στην Αγιούσο, στα 17,1”. Επίσης αυστηρό! Με το σκορ στο 65-61, μετά τις βολές της Άντερσον, η Στραουτμάνε αστόχησε σε τρίποντο. Έτσι η Μπουρζ με δύο βολές της Μίτσελ, διαμόρφωσε το τελικό 67-61. Ο Θρύλος κοίταξε στα… μάτια την Μπουρζ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.