Ο Θρύλος ΓΛΕΝΤΗΣΕ την πράσινη ομάδα

Ένα «ερυθρόλευκο» πάρτι στήθηκε απόψε στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε τον ΠΑΟ. Διότι μπορεί το σερί να σταμάτησε στο ΟΑΚΑ ελέω διαιτησίας, αλλά ο πελάτης είναι πάντα πελάτης. Έτσι έγινε και απόψε. Η ομαδάρα του Μπαρτζώκα έπαιξε άμυνα που «στραγγάλισε» τον αντίπαλο. Τον κράτησε χαμηλά και με θεαματικό μπάσκετ κατά διαστήματα, τον νίκησε 75-52. Το αποτέλεσμα ήταν το 2-1 στη σειρά και την προσεχή Πέμπτη στο ΟΑΚΑ, μπορεί να τελειώσει τη σειρά και το πρωτάθλημα. Ο Θρύλος ΓΛΕΝΤΗΣΕ την πράσινη ομάδα.

• Ο MVP: Κώστας Σλούκας. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε 14 πόντους, αλλά έδωσε 7 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το επί μέρους 18-2 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο και τους έφερε μπροστά με 15 πόντους στο 17′.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μάριους Γκριγκόνις. Αν και σημείωσε 13 πόντους, είχε μόλις 3/9 σουτ, έκανε 3 λάθη, ενώ δέχθηκε και 2 τάπες.
  • THE POINT: Η άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε τον Παναθηναϊκό να κάνει 20 λάθη και αυτό μεταφράστηκε σε 22-6 πόντους από αυτά!

Μεγάλη νευρικότητα

Ο Ολυμπιακός μπήκε όπως έπρεπε στον τρίτο τελικό. Καθώς κατάφερε να προηγηθεί 7-0 στο 2′ με τον Λούντζη να σκοράρει τους πρώτους πέντε. Η αντίδραση του ΠΑΟ ήρθε μέσα από τους πόντους του Λι. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου, σιγά-σιγά οι «πράσινοι» μείωσαν τη διαφορά. Καθοριστική ήταν η είσοδος του Πονίτκα που πέτυχε 2/2 τρίποντα για το 15-14 (8′). Οι τρεις πόντοι του Παπανικολάου έκαναν το σκορ 18-16, αλλά το τρίποντο του Λι διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου (18-19). Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ο Μπολομπόι με δύο κοψίματα.

Οδηγός η άμυνα

Το σημείο αναφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τον ΠΑΟ χωρίς πόντους από καλάθια εντός παιδιάς για περισσότερα από 7 λεπτά! Καθώς στο διάστημα αυτό σκόραρε ο Γκουντάιτις με βολές. Επιπλέον, ο Θρύλος βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες. Μπολομπόι, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης έδωσαν επιθετικές λύσεις, ενώ ο Σλούκας μοίραζε ασίστ. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει επί μέρους 18-2 η ομάδα του Μπαρτζώκα, για να προηγηθεί με 15 πόντους διαφορά, 36-21 (17′). Ωστόσο εκεί χάθηκε λίγο η προσήλωση στο πλάνο στην επίθεση. Καθώς στα τελευταία τρία λεπτά ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ. Οι «πράσινοι» έκαναν σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο -8 (36-28). Επίσης, εκτός από την άμυνα, ο Ολυμπιακός είχε σχεδόν διπλάσιους πόντους από λάθη (9-4).

Τον «στραγγάλισε»

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο και το σερί τους έφτασε στο 9-0 (36-30). Αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και καίρια. Διότι με δύο διαδοχικά τρίποντα από Γουόκαπ και Βεζένκοφ, προηγήθηκαν ξανά με 14 (44-30) στο 23′. Ωστόσο για μια ακόμα φορά ο Θρύλος δεν κράτησε αυτό το σημαντικό προβάδισμα. Καθώς «κόλλησε» στην επίθεση και ο ΠΑΟ μείωσε ξανά στους 8 (44-36, 25′). Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» έσφιξε και πάλι. Διότι ως το 29′ πέτυχε μόλις 4 πόντους, τους δυο με βολές. Έτσι, ο Ολυμπιακός με πόλους στην επίθεση τους Σλούκα και Φαλ ξέφυγε με +17 (57-40) στα 44” πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.

Ο Θρύλος τους ΓΛΕΝΤΗΣΕ

Επιπλέον με ένα γρήγορο 5-0 στα πρώτα 52” της 4ης περιόδου, η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους (62-41) για πρώτη φορά. Ειδικότερα ήταν ένα σημείο που ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους. Διότι στην άμυνα δεν επέτρεπε στους «πράσινους» να κάνουν σουτ με καλές προϋποθέσεις. Επιπλέον, πίεζαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα σε κάθε κατοχή. Το αποτέλεσμα ήταν να τελειώσει το ματς πολύ εύκολα για τον Θρύλο. Μιας και ο ΜακΚίσικ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έδωσε… αέρα 25 πόντων στο 37′. Επομένως η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τον Σλούκα να σημειώνει τους τελευταίους πέντε πόντους για τους «ερυθρόλευκους». Ο Θρύλος ΓΛΕΝΤΗΣΕ την πράσινη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.