Ο Θρύλος έριξε 30άρα στον Άρη με σούπερ Κουφό

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 97-67 τους «κίτρινους» στο πλαίσιο των αγώνων «bwin Monday Night Against Covid-19» με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει 21 πόντους.

Ένα ακόμα φιλικό για τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο των αγώνων «bwin Monday Night Against Covid-19», στο ΣΕΦ, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλή εμφάνιση στο ματς με τους Θεσσαλονικείς και επικράτησαν με άνεση, 97-67. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και ο Σάββας Καμπερίδης δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεων τους.

Σε μια αναμέτρηση όπου Κουφός και Χάρισον ήταν αυτοί που έδωσαν λύσεις στην επίθεση, στο ξεκίνημα του ματς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-7, οι άμυνες ήταν απούσες και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 26-24 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός έγινε περισσότερο αποφασιστικός, έχτισε διψήφια διαφορά, με τον Λαρεντζάκη να δίνει πολλές λύσεις και το ημίχρονο έληξε 49-42.

Ο Κουφός ήταν ο παίκτης που έδωσε πολλές λύσεις στην πορεία του τρίτου δεκαλέπτου, σκοράροντας μέσα από τη ρακέτα, με αποτέλεσμα να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο +15 (68-53) και το ίδιο να συμβαίνει και ως το τέλος της, με το σκορ στο 30ό λεπτό να είναι 78-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαρτζώκας έριξε στο ματς τους νεαρούς παίκτες και τον Κολοβέρο να έχει αρκετό χρόνο συμμετοχής και ο αγώνας τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» να νικούν 97-67.

Με πολιτικά παρακολούθησαν το ματς οι Κώστας Σλούκας, Σακίλ ΜακΚίσικ και Βασίλης Σπανούλης, καθώς και οι τραυματίες, Κώστας Παπανικολάου και Χασάν Μάρτιν.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67.