Ο Θρύλος επιβλητικός στη Θεσσαλονίκη

Για ένα σετ δυσκολεύτηκε μόνο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες πήραν μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον Άρη 3-1 σετ. Και έτσι πήραν άλλο ένα καθαρό τρίποντο στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Φανταστικό ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άρη από το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Από το 2-2 και μετά, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και παίζοντας εντυπωσιακά κατέκτησε το σετ πάρα πολύ εύκολα 25-7. Με την Κούμπουρα να τελειώνει το σετ με 6 πόντους, ενώ άλλους τέσσερις πρόσθεσαν Μιλέκνοβα και Λαμπρούση.

Του χάλασε την υποδοχή!

Με όπλο το πολύ καλό σερβίς και το μπλοκ ο Άρης ήταν εντελώς διαφορετικός στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 7-5, παίρνοντας γρήγορα όσους πόντους πήραν στο πρώτο σετ και έφτασαν να προηγηθούν και 13-9 αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη συνέχισε να πιέζει στο σερβίς, οι ερυθρόλευκες δεν είχαν σωστές υποδοχές και κάπως έτσι ο Άρης πήρε το δεύτερο σετ 25-23 για το 1-1 στο ματς.

Καταιγιστικός στο σερβίς!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε όπως και στο πρώτο. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με μεγάλο όπλο το σερβίς δεν άφησε περιθώρια στον Άρη. Το κατέκτησε άνετα 25-12 για το 2-1 στο ματς.

Κανένα περιθώριο αντίδρασης!

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο σετ. Με τις ερυθρόλευκες να πιέζουν από τη θέση του σερβίς και να παίρνουν εύκολους πόντους πήραν από νωρίς πολύ μεγάλη διαφορά. Με τον Άρη να μην μπορεί να βρει απαντήσεις. Έτσι οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ και το ματς 25-11.

Τα σετ 1-3: 7-25, 25-23, 12-25, 11-25.

1ο σετ: 3-8, 6-16, 6-21, 7-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-20, 25-23

3ο σετ: 5-8, 9-16, 10-21, 12-25

4ο σετ: 2-8, 9-16, 20-21, 11-25