Ο Θρύλος επέστρεψε δυναμικά στις 100άρες

Το ματς με τον Ιωνικό δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον αγωνιστικό. Ο Ολυμπιακός το τελείωσε από το πρώτο δεκάλεπτο. Αλλά τα κέρδη ήταν πολλά. Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Έισι να κάνει πολύ καλό ματς με 12 πόντους, είχαν επιθετικό πλουραλισμό και έδειξαν να βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό ενόψει Μακάμπι. Ο Θρύλος επέστρεψε δυναμικά στις 100άρες.

Σερί 15-0 και τέλος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε 10-0 του Ιωνικού στο τρίτο λεπτό με Φαλ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ. Οι Νικαιώτες απάντησαν με δικό τους 8-0 και τους «ερυθρόλευκους» να μένουν για δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ. Κάτι που μάλλον «νευρίασε» τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Διότι ακολούθησε ένα σερί 15-0 με τη συνδρομή και του Παπανικολάου. Το σκορ από το 10-8 πήγε στο 25-8. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (30-12).

Άνοιξε το ματς

Οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Λογικό να συμβεί με τη διαφορά στο +18. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» για τα πρώτα πέντε λεπτά συνέχισαν το ίδιο δυνατά. Με την είσοδο του Λιβιό και του Λούντζη που έδωσαν πόντους. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 16′ έφερε τη διαφορά στους 25 πόντους (47-22). Η ομάδα του Ιωνικού δεν το παράτησε και κατάφερε να «ροκανίσει» λίγο τη διαφορά που έπεσε στο φινάλε του πρώτου μέρους στους 19 πόντους (55-36). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν υψηλά ποσοστά στα δίποντα (16/21).

Έδωσε βάρος στην άμυνα

Ένα ακόμα πολύ καλό δεκάλεπτο στην άμυνα ήταν το τρίτο για τον Ολυμπιακό. Κατάφερε να κρατήσει στους 13 πόντους τον Ιωνικό, μετά τους 12 που είχαν σκοράρει οι Νικαιώτες στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση, η μπάλα πέρασε πολλές φορές μέσα στον Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ σημείωσε 7 πόντους. Κάτι ανάλογο, όμως, έκανε και ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Θρύλου σημείωσε 5 πόντους. Με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +29 (77-48) με το τρίποντο του Σλούκα. Ο Χουγκάζ με μια βολή μείωσε στο 77-49 που ήταν το σκορ στο 30ό λεπτό.

Show time με Έισι

Ο Αμερικανός φόργουορντ άνοιξε… λογαριασμό με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα. Και δεν πέτυχε έναν και δύο πόντους. Σκόραρε 12 με 2/3β., 2/2 διπ. και 2/2τριπ., όλους σε αυτό το δεκάλεπτο. Μεταξύ αυτών κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μετά την ασίστ του Λαρεντζάκη. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 13 πόντους στο δεκάλεπτο. Ο Κουίνσι ήταν εκείνος που πέτυχε και το 100-62, 1:32 για το φινάλε. Η τελευταία περίοδος ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ για το Θρύλο, όπως «μαρτυρά» το επί μέρους σκορ (32-16). Η διαφορά όλο και μεγάλωνε για να φτάσει και στο +44 (109-65) στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, τελείωσε το ματς με 5 διψήφιους (Βεζένκοφ 16, Λαρεντζάκης 15, Ντόρσεϊ, Φαλ 13, Έισι 12). Ο Θρύλος επέστρεψε δυναμικά στις 100άρες.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65.

Photo credit: OlympiacosBC