ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος «άλωσε» την Πυλαία

Ό,τι είχε προηγηθεί στην κανονική περίοδο της Volley League Γυναικών ήταν μια άλλη ιστορία. Ωστόσο, στα ημιτελικά όλα ξεκινούν από την αρχή. Δηλαδή από την ίδια αφετηρία. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν πολύ καλή εμφάνιση. Αλλά και το πρώτο βήμα για να περάσουν στον τελικό. Νίκησαν, με ανατροπή, 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ και είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς. Καθώς το Σάββατο (19:00) στο Ρέντη, μπορούν να τελειώσουν τη σειρά με νέα νίκη. Ο Θρύλος «άλωσε» την Πυλαία.

• Η MVP: Μελίνα Εμμανουηλίδου. Η Ελληνίδα κεντρική του Θρύλου είχε 16 πόντους με 5 μπλοκ, αλλά και 56% στην επίθεση.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός πήρε διπλάσιους πόντους (σ.σ.: 8-4) από το σερβίς και αυτό μέτρησε πολύ για τη νίκη του.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Όλγα Στράντζαλη. Η διεθνής ακραία ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό και δεν βοήθησε καθόλου τον ΠΑΟΚ.
  • THE POINT: Το μεγάλο πλεονέκτημα του Ολυμπιακού ήταν οι πόντοι στην κόντρα μπάλα, καθώς είχε 11 περισσότερους (38-27) από τις «ασπρόμαυρες».

Οι βάσεις για το «διπλό»

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο πρώτο σετ, στο οποίο ήταν εξαιρετικός, μετρώντας 42% στην επίθεση και τέσσερα μπλοκ. Η Γουίντερς κέρδισε ωραίο πόντο, έκανε το 10-6. Επίσης, ο Θρύλος έφτασε στο +6 (8-14), μετά από άουτ επίθεση της Μπλάνκο. Η Εμμανουηλίδου, με δύο διαδοχικούς πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +7 (10-17). Εξάλλου, η Ελληνίδα κεντρική ήταν η κορυφαία στο πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την κυριαρχία τους. Καθώς με καρφί της Κούμπουρα, επανάφεραν το +7 (15-23). Ακόμη, η Σέρβα διαγώνια τέλειωσε το πρώτο σετ, για το 25-18, με μπλοκ άουτ!

Έχασαν το καθαρό μυαλό

Τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ, οι κοπέλες του Θρύλου έκαναν σημαντικά λάθη. Στο δεύτερος επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ μετά το 11-11 από την Σάλας, να βρεθούν πίσω με 20-14. Μια διαφορά που δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί. Αν και η Τσιτσιγιάννη έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 23-21, τελικά έχασαν τα σετ με 25-21. Επιπλέον, στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά με 5-3, 13-12, αλλά και 19-16! Όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους και ο ΠΑΟΚ με σερί 6-1 βρέθηκε στο 22-20. Αν και η Σάλας ισοφάρισε με άσσο (22-22) το σετ πήγε στις γηπεδούχες με 25-22.

Η αντίδραση του Θρύλου

Στο τέταρτο σετ ο Θρύλος προηγήθηκε με +3 (10-7), με την Κούμπουρα. Αν και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε (13-12), οι «ερυθρόλευκες» πήραν ξανά τα ηνία με την Γουίντερς (14-13), που πέτυχε και το 16-13.. Η διαφορά ανέβηκε στο +5 με την Εμμανουηλίδου. Αλλά και στο +7 (23-16) με την Σάλας, για να τελειώσει ο Ολυμπιακός το σετ με 25-16. Με άνεση, λοιπόν, οι κοπέλες του Μιτσέλι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Η άλωση της Πυλαίας

Επιπλέον, η δυνατή εκκίνηση στο τάι μπρέικ ήταν κομβική. Με πόντο της Εμμανουηλίδου έγινε το 5-3, ενώ η Γουίντερς διαμόρφωσε το 8-4. Παρότι ο ΠΑΟΚ πλησίασαν στον πόντο, 10-9, εκεί ο Θρύλος έδειξε ξανά χαρακτήρα. Με μπλοκ άουτ της Σάλας προηγήθηκε 12-9. Ακολούθως μια επίθεση (13-10) και ένα μπλοκ άουτ της Σάλας (15-11) έκλεισαν το σετ και διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος «άλωσε» την Πυλαία.

Τα σετ 2-3 σε 2.04: 18-25, 25-21, 25-22, 16-25, 11-15.