Νίκος ΑβραμίδηςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος του 20 λεπτου απλά..τρομάζει τους αντιπάλους

14716075_929531153846570_5272474877625470334_nΥπάρχουν πολλοί λόγοι για να χαμογελάει, κρυφά,ο Πάουλο Μπέντο μετά τον αγώνα με την Αστανά. Το  20λεπτο ξέσπασμα που έφερε το 3-0 στο ημίχρονο ,τον Σεμπά, τον Καρντόζο ,βεβαίως τον Φορτούνη και τον Ελ Γιουνούσι.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τεράστιο και σημαντικό βήμα  για την πρόκριση, θέλοντας να ξεπεράσει την ήττα από το ΑΠΟΕΛ ,αλλά και να δείξει στον ΠΑΟΚ  ότι είναι δυνατός και έτοιμος να τον αντιμετωπίσει. 20 λεπτά καλής μπάλας ήταν αρκετά λοιπόν για να “καθαρίσει” η μπουγάδα, και να μπορέσει η ομάδα να κάνει οικονομία στο παιχνίδι αλλά και να ξεκουραστεί μέσα στο ματς εν όψει του ντέρμπι.

Ο Μπέντο, έλεγε ότι περιμένει σταδιακά την βελτίωση και αυτή φαίνεται να έρχεται. Οι παίκτες μπαίνουν σε ρυθμό και κάποιοι που τα  ..άκουγαν (Φιγκέιρας-Ντα Κόστα) αρχίζουν να βγάζουν ένα καλύτερο εαυτό ξέροντας ότι  έχουν την εμπιστοσύνη. Το ίδιο και ο Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος έβαλε δύο γκολ ,αλλά κάνει  πολύ απο τη  “Βρώμικη” δουλειά γυρίζοντας πίσω στην άμυνα  και βοηθώντας πολλές φορές στην ανάπτυξη της ομάδας και ενίοτε στο γκολ όπως σήμερα.

Θέλει- όμως μέσα σε όλα -να βελτιώσει και τα αμυντικά λάθη που και σήμερα δεν ήταν λίγα. Το χειρότερο είναι ότι κάποια ήταν και αβίαστα όπως αυτό του Λεάλι  και μπορεί σε κάποιο άλλο ματς να κοστίσουν. Και για να τα λέμε όλα. Ο Λεάλι έχει κάνει δύο λάθη και κόστισαν δύο γκολ.

Εν κατακλείδι, η νίκη επί της Αστανά  μπορεί να βοηθήσει σε εξαγωγή συμπερασμάτων. Το 20 λεπτό του πρώτου μέρους , αν πάρει μεγαλύτερη διάρκεια θα φέρει τον Ολυμπιακό πολύ ψηλά, αβίαστα λάθη μπορεί να κοστίσουν και αυτό είναι ένα θέμα.

Τώρα πλέον ,υπάρχει ο ΠΑΟΚ. Πληγωμένος από την ήττα στο Αζερμπαιτζάν και σαφέστατα επικίνδυνος. Ο Καλός Ολυμπιακός όμως ΄δεν έχει να φοβηθεί κανένα.  Με πάθος-δύναμη -καθαρό μυαλό και τον κόσμο μπορεί να κάνει τη διαφορά.