ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Θρύλος 100άρα πριν το Final-8

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις του Ολυμπιακού, εντός συνόρων, δεν σταματούν. Λίγα 24ωρα πριν το Final-8 του κυπέλλου Ελλάδας στο Ηράκλειο της Κρήτης, ο Θρύλος πέτυχε άλλη μια νίκη. Καθώς επικράτησε 100-68 του Ιωνικού, στο κλειστό του Λαυρίου. Φτάνοντας το 45-0 σε όλες τις διοργανώσεις εντός συνόρων. Ο Θρύλος 100άρα πριν το Final-8.

• O MVP: Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ επέστρεψε στη δράση με μια πολύ καλή εμφάνιση (13π., 5ρ. και 6ασ. σε 25:35).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Θρύλος είχε σοβαρότητα, έπαιξε με καθαρό μυαλό και δεν υποτίμησε τον Ιωνικό, μιας και είχε 74% στα δίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Νίκος Αρσενόπουλος. Σε σχεδόν 20 λεπτά στο ματς είχε 0/8 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά.
  • THE POINT: Η σοβαρότητα του Ολυμπιακού με τις 30 ασίστ και 10 «ερυθρόλευκους» να δίνουν τουλάχιστον από μία.

Ο Θρύλος ήταν σοβαρός

Με πίεση στην άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-0 στο 3′ (Φαλ 4π.). Δύο διαδοχικά καλάθια από τον Μαυροκεφαλίδη έριξαν τη διαφορά στους 5 (9-4). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική λειτουργία. Η «απάντησή» τους ήρθε με σερί 16-2 χάρη στον Βεζένκοφ, τον Παπανικολάου και τον Γουόκαπ για το 25-6 (8′). Έκλεισαν το δεκάλεπτο με 10/12 δίποντα, με 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Η άμυνα του Θρύλου ήταν όλα τα… λεφτά. Με επί μέρους 13-3 βρέθηκε στο +28 (40-12) στο 16′. Στο διάστημα ως το ημίχρονο η διαφορά αυτή δεν άλλαξε. Με τον Βεζένκοφ να αγγίζει το double-double στο ημίχρονο (10π., 9ρ.) και τον Πίτερς που ήρθε από τον πάγκο να έχει «δυνατά» στατιστικά (4π., 4ρ., 3ασ.)

Έριξε 100άρα πριν το Final-8

Καθώς η διαφορά ήταν στις παρυφές των 30 πόντων, λογικό ήταν ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο να μην συνεχίσει με το πόδι στο… γκάζι. Αλλά το καλό για τον Μπαρτζώκα ήταν πώς και παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Όπως ο Μπολομπόι που βοήθησε σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο ήταν μια περίοδος όπου οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν μόλις 5 ασίστ. Παρόλα αυτά, η διαφορά έφτασε και στους 33 πόντους (60-27), ενώ ο Βεζένκοφ την έκλεισε με double-double (16π., 12ρ.). Στην τελευταία, όμως, άνοιξε το ματς. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο. Έτσι, οι παίκτες του Ολυμπιακού έβαλαν 8/9 τρίποντα, με τον Πίτερς να έχει 3/3 και τον Λαρεντζάκη 3/4, αντίστοιχα. Πέτυχε ένα και ο νεαρός Τσάμης και ο Ολυμπιακός έφτασε τους 100 πόντους. Ο Θρύλος 100άρα πριν το Final-8.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.