Ο Σλούκι Λουκ άλλαξε την ιστορία

Ό,τι κι αν πει κανείς για τον Κώστα Σλούκα, δεν φτάνει! Οι μεγάλοι παίκτες δεν είναι μόνο αυτοί που βάζουν τα μεγάλα καλάθια. Είναι αυτοί που έχουν τα cojones για να πάρουν την μπάλα όταν «καίει», να «εκτελέσουν» τα μεγάλα σουτ. Αν θα μπουν είναι και θέμα τύχης. Αλλά ο μεγάλος παίκτης είναι αυτός που δεν φοβάται να πάρει το μεγάλο σουτ. Όπως έκανε ο Κώστας στο ματς με την Εφές. Γιατί; Ο Σλούκι Λουκ άλλαξε την ιστορία.

Το μεγάλο τρίποντο του Σλούκι Λουκ

Όλα ξεκινούν από τη μεγάλη άμυνα του Ολυμπιακού στα 10”. Αυτή που έβγαλε ο Φαλ πάνω στον Μίσιτς με το σκορ στο 84-85. Ο Σλούκας πήρε το ριμπάουντ, διέσχισε το γήπεδο, «διάβασε» την αντίπαλη άμυνα και έδωσε την πάσα στον Μακ Κίσικ. Ο Αμερικανός επίσης έδειξε τεράστια ψυχραιμία. Είδε την κίνηση του Έλληνα γκαρντ και του πάσαρε εκ νέου την μπάλα. Εκεί έδειξε τα cojones του. Δεν σούταρε αμέσως. Έκανε την προσποίηση στον Μοερμάν και «εκτέλεσε» όταν έπρεπε. Η μπάλα έχει φύγει από τα χέρια του στα 0,8” για το τέλος. Διχτάκι και μέσα. Κι όλα αυτά έχοντας αγωνιστεί 38:36, σχεδόν 39 από τα 45 λεπτά.

Νοοτροπία νικητή

Απέδειξε πώς μπορεί να πάρει πάνω του την ομάδα. Πολλοί εξακολουθούν να τον συγκρίνουν με τον Σπανούλη. Άλλος παίκτης ο Βασίλης, άλλος ο Κώστας. Αλλά σημασία έχει πώς και οι δύο έχουν τη νοοτροπία νικητή. Έχουν το θάρρος να πάρουν τέτοια σουτ. Το σουτ της νίκης. Ένα σουτ με το οποίο ο Ολυμπιακός σε πολύ μεγάλο βαθμό τον Ολυμπιακό εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Ένα σουτ που ενδεχομένως να άλλαξε ξανά τη φετινή ιστορία του Ολυμπιακού στην Euroleague. Ένα σουτ που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στο πλεονέκτημα της έδρας. Πολύ νωρίς για όλα αυτά, αλλά η ουσία είναι μία. Ο Σλούκι Λουκ άλλαξε την ιστορία.

Οι χαμένες ευκαιρίες

Βεβαίως ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς, δις, στην κανονική του διάρκεια. Να μην χρειάζονταν να πάει στην παράταση. Η πρώτη με το λάθος του Ντόρσεϊ που έχασε την μπάλα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν 75-73. Και το δεύτερο στο τέλος του 40λεπτου, όταν οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 75-75 και η επίθεση δεν οργανώθηκε σωστά. Σε καμιά από τις δύο φάσεις η μπάλα δεν πήγε στα χέρια του Σλούκα. Τρίτη και φαρμακερή, όμως, στην παράταση. Εκεί πήγε και ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε. Με αυτό τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν μια τεράστια νίκη, που τους ανέβασε ξανά στην πρώτη τετράδα.

Οι πρωταγωνιστές και η συνέχεια

Εκτός από τον Σλούκα, συγκλονιστικός ήταν για μια ακόμα φορά ο Βεζένκοφ. Με 16 πόντους σε 37:22 και πολλές κερδισμένες «μάχες». Ο Ντόρσεϊ έκανε αυτό που έπρεπε, «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία, ενώ και ο Φαλ έκανε μεγάλο ματς. Κομβικός και ο Μακ Κίσικ, ειδικά στην άμυνα, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Ολυμπιακό να κάνει συνολικά πολύ καλή δουλειά στο θέμα ριμπάουντ, καθώς η Εφές πήρε μόλις 2 επιθετικά! Η νίκη αυτή έφερε τον Ολυμπιακό στο 14-9 και στην πρώτη τετράδα.

Με το πρόγραμμα ως το φινάλε της σεζόν να είναι «φορτωμένο», αλλά με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κρατά την τύχη στα χέρια της. Διότι έχει να αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ της Αρμάνι, Ζενίτ, ΤΣΣΚΑ, Μπαρτσελόνα και Ούνικς. Οι τρεις εξ αυτών δίνουν «μάχη» για τα πλέι οφ, ενώ οι άλλες δύο είναι μέσα στην πρώτη τριάδα. Αν ο Ολυμπιακός αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα, τότε έχει ελπίδες ακόμα και για το πλεονέκτημα της έδρας.