ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο “σφαγέας” Καραντώνης στο Αγρίνιο

Ο ρέφερι που είχε ακυρώσει στους Ζωσιμάδες το κανονικό γκολ του Αχμέντ Χασάν, ορίστηκε να διευθύνει την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό.

Η ΚΕΔ/ΕΠΟ ανακοίνωσε την Πέμπτη τους ρέφερι που θα κληθούν να διαιτητεύσουν τις αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής της Super League το προσεχές σαββατοκύριακο (9-10 Ιανουαρίου).

Ο αρχιδιαιτητής Μαρκ Κλάτενμπεργκ όρισε τον Δημήτρη Καραντώνη από τον σύνδεσμο Ημαθίας, το άκουσμα του οποίου ξυπνάει μνήμες από την πρώτη φετινή απώλεια βαθμών των νταμπλούχων Ελλάδας στο πρωτάθλημα.

Ο εν λόγω διαιτητής είχε οριστεί στο ματς των Ιωαννίνων όπου ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 του τοπικού ΠΑΣ Για την τέταρτη αγωνιστική. Με τον συγκεκριμένο ρέφερι που δεν είχε πάει στο VAR για να δει, άσχετα με την απόφαση των Κοτσάνη (Δράμας), Απτόσογλου (Αθηνών), ότι δεν υπήρχε κανένα οφ σάιντ στη φάση του δεύτερου λεπτού των καθυστερήσεων στον Ελ Αραμπί.

Δεν πήγε να δει πώς επρόκειτο για μια απόφαση-ανακάλυψη που δεν υπήρχε. Με άμεση συνέπεια να ακυρωθεί το ολοκάθαρο γκολ του Χασάν και να αλλοιωθεί το αποτέλεσμα του αγώνα και η βαθμολογία.

Ο Καραντώνης σφυρίζει για δεύτερη φορά Παναιτωλικός-Ολυμπιακός. Είχε διαιτητεύσει και το περσινό 3-0 υπέρ των Πειραιωτών για την 13η αγωνιστική.