ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Προμηθέας υποψήφιος αντίπαλος του Ολυμπιακού

Η τέταρτη και τελευταία ομάδα που πέρασε στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας έγινε γνωστή. Το βράδυ του Σαββάτου, μετά τον τελευταίο προημιτελικό. Και θα μπει τη Δευτέρα (13:00) στην κληρωτίδα μαζί με το Θρύλο, τον ΠΑΟ και την ΑΕΚ, Ο Προμηθέας υποψήφιος αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Η κλήρωση των δύο ημιτελικών θα καθορίσει το πρόγραμμα της τελικής φάσης. Η οποία, όπως είναι γνωστό, θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης, στα «Δύο Αοράκια», από τις 18 ως τις 20 Φεβρουαρίου.

Στο Final-4 του Κυπέλλου και ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ το βράδυ του Σαββάτου. Νίκησε στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ με το εντυπωσιακό 100-86. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε «πυραυλοκίνητος». Οι Πατρινοί σημείωσαν 31 πόντους στην πρώτη περίοδο κι άλλους 29 στη δεύτερη. Για να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα +25 και σκορ 60-35. Η ομάδα του Ζούρου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό της. Ο Προμηθέας υποψήφιος αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος μπορεί να μην συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά ήταν λογικό. Το μοναδικό που άλλαξε ήταν το σκοράρισμα των Πατρινών. Έβαλαν 40 πόντους. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ σκόραρε 51. Αλλά δεν ήταν δυνατό να επιστρέψει από το -25 του πρώτου μέρους. Ο Αγραβάνης με 27 πόντους (7 ριμπ., 5 ασ.) και ο Γκαρντ με 24 (9-11 δίποντα, 6/6 βολές) έκαναν τη διαφορά για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Ζούρος): Ρέι 10 (1/6 σουτ, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Γκραντ 24 (9/11 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4 τρίποντα), Άντριτς 6 (2).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λαβ 17 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13 (4 ασίστ).