Ο Ολυμπιακός ξέχασε τις αρχές του

Η ήττα στην Κωνσταντινούπολη είναι κακό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό. Υπάρχει μεν η δικαιολογία της κακής αγωνιστικής εικόνας, μετά την απραξίας των 19 ημερών. Αλλά δεν επιτρέπεται σε αυτή την ομάδα να κάνει αυτά τα λάθη. Διότι κόντρα στην Φενέρμπαχτσε έγιναν πολλά. Το σημαντικότερο ήταν ένα. Ο Ολυμπιακός ξέχασε τις αρχές του.

Όλα αρχίζουν από την άμυνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε οδηγήσει την τουρκική ομάδα σε πολύ κακά ποσοστά στην επίθεση. Η Φενέρ είχε 3/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Σκοράροντας μόλις 11 πόντους, έχοντας ταυτόχρονα 4 λάθη. Και ξαφνικά, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι πέτυχαν 25 πόντους, στην τρίτη 30 και στην τέταρτη άλλους 28. Άλλες ομάδες δεν σκοράρουν 83 πόντους σε 40 λεπτά!

Οι «ερυθρόλευκοι» τους δέχθηκαν σε 30 λεπτά. Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε 67% στο δίποντο και 61% στο τρίποντο! Στο δεύτερο ημίχρονο που πέτυχε 58 πόντους, είχε 64% στο δίποντο και 67% στο τρίποντο. Μια ομάδα όπως οι «ερυθρόλευκοι» με παθητικό 72 ανά ματς, να δέχονται 94 πάει πολύ! Ο Ολυμπιακός ξέχασε τις αρχές του.

Η απερισκεψία του Μπαρτζώκα

Όταν το ματς είναι σημαντικό και είσαι μέσα σε αυτό, πρέπει να κουμαντάρεις τα νεύρα σου. Η αποβολή του Μπαρτζώκα ήταν ανεπίτρεπτη. Δεν είχε κανένα απολύτως λόγο να χάσει την ψυχραιμία του. Διότι η αποβολή του στοίχισε. Ο Χρήστος Παππάς που κοουτσάρισε στη θέση του, δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του ματς. Διότι αυτό κύλησε στα μέτρα της Φενέρμπαχτσε. Δεν ήταν μονάχα πιο δυνατή. Η ευστοχία από την περιφέρεια δείχνει προσήλωση και συγκέντρωση στο στόχο. Κάτι που δεν είχε ο Ολυμπιακός. Η άμυνα ξεκινά από το καθαρό μυαλό κι αυτό όσο προχωρούσε το ματς δεν υπήρχε για τους «ερυθρόλευκους».

Είχαν θολούρα στο μυαλό

Εκτός από τον προπονητή του Ολυμπιακού, πολλά νεύρα είχαν και οι παίκτες του. Η έλλειψη καθαρού μυαλού ήταν εμφανής. Έκαναν 12 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο από τα 15 συνολικά που είχαν στο ματς. Με τον Ντόρσεϊ να έχει 7 και τον Σλούκα 3. Δύο από τους πιο έμπειρους παίκτες, δεν είχαν συγκέντρωση. Άφησαν στην τουρκική ομάδα να έχει τόσο καλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά και 27 ασίστ. Έχασαν την ψυχραιμία τους σε πολλές περιπτώσεις κι αυτό μέτρησε πολύ.

Ήταν αυτό που οδήγησε τελικά στην ήττα με 94-80. Τώρα στον Ολυμπιακό πρέπει να κοιτάξουν μπροστά. Διότι δεν γίνεται να ακυρώσουν την εξαιρετική πορεία του πρώτου γύρου. Σίγουρα η ομάδα δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό λόγω της απραξίας από τα κρούσματα κορονοϊού. Αλλά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θολώνει το μυαλό. Έχει δρόμο ακόμα η Euroleague. Και πρέπει όλοι να κάνουν την αυτοκριτική τους.