Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα λάθη του στον Άγιο Θωμά

Στα… σημεία ή πιο σωστά στα λάθη ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟ στο ντέρμπι για την Volley League Γυναικών που διεξήχθη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καθαρό μυαλό στο πρώτο, το δεύτερο και το τέταρτο σετ, όταν έπρεπε. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα λάθη του.

Οι γηπεδούχες το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ. Φάνηκε, όμως, πώς ο Ολυμπιακός με τον Παρίζι στον πάγκο θα αλλάξει αρκετά στην πορεία. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και όλα θα κριθούν στα πλέι οφ. Εκεί είναι δεδομένο πώς οι πρωταθλήτριες Ελλάδας θα είναι όπως πρέπει, για να συνεχίσουν το σερί με τις κατακτήσεις των πρωταθλημάτων.

Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν από τις «πράσινες» μετά από έξι χρόνια και επτά μήνες (σ.σ.: η προηγούμενη φορά ήταν τον Απρίλιο του 2015), διάστημα στο οποίο μετρούσαν 11 διαδοχικές νίκες.

Λάθη στο φινάλε

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλά το ματς. Η Κακουράτου και η Γενιτσαρίδη έκαναν καλή δουλειά στην υποδοχή, με την Σάλας και την Χίπε. Ο άσος της Χριστοδούλου έκανε το 5-8. Κρος και Χαντάβα έδωσαν πόντους στις γηπεδούχες που ισοφάρισαν 15-15. Μπλοκ της Γιώτα για το προσπέρασμα (15-16). Στο 18-18, όμως, έγιναν πολλά λάθη. Άουτ της Χίπε, υπέρβαση της Χριστοδούλου, άσος του ΠΑΟ, μπλοκ στη Χίπε, λάθη στην επίθεση της Κόστα. Με σερί 8-1 από το 17-18, το σετ πήγε στις «πράσινες» με 25-19. Μόλις ένας πόντος στο διάστημα εκείνο για τις κοπέλες του Ολυμπιακού με τη Μαριάνα Κόστα.

Απίστευτη καθίζηση

Στην αρχή του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (3-3). Εκεί τα συνεχόμενα λάθη που έκαναν ξανά οι παίκτριες του Θρύλου, έδωσαν… αέρα στον ΠΑΟ που προηγήθηκε με 8-3. Τα σερβίς της Μαριάνα Κόστα έκαναν ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟ. Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση και από το 10-5, το σκορ έγινε 13-13 με την Σάλας που ήταν αυτή που έπαιρνε τις επιθέσεις. Το μπλοκ έκανε δουλειά. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 17-19, ενώ με τον πόντο της Χριστοδούλου το σκορ έγινε 19-22. Εκεί τα λάθη ξανά πολλά. Λες και «έσβησε» ο… διακόπτης. Σερί 4-0 για τις γηπεδούχες και προβάδισμα (23-22). Η Χίπε ισοφάρισε (23-23), αλλά ένα δικό της λάθος και το μπλοκ πάνω στην Σάλας έκαναν το 25-23.

Αντίδραση με Χίπε, Κόστα και Σάλας

Η άνοδος της Χίπε στην αφετηρία του τρίτου σετ ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά. Μετά τους αρχικούς πόντους από Εμμανουηλίδου, Σάλας και Γιώτα, η Γερμανίδα διαγώνιος πήρε το παιχνίδι πάνω της. Τελείωνε τις επιθέσεις, έκανε μπλοκ και από το 3-3, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 7 πόντων (11-4). Με τον προπονητή του ΠΑΟ, Απόστολο Οικονόμου, να έχει πάρει ήδη τα δύο τάιμ άουτ του στο σετ. Ξανά νευρικότητα, όμως, εκεί που θα έπρεπε οι «ερυθρόλευκες» να έχουν λιγότερο άγχος. Έτσι, οι «πράσινες» έκαναν σερί 3-0 και από το 6-13 μείωσαν σε 9-13. Πάλι λάθη σε καίρια σημεία. Την πρώτη φορά ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 14-14. Η δεύτερη όταν το 19-21 έγινε 22-22. Εκεί, όμως, η Σάλας, ένα μπλοκ της Χριστοδούλου και ξανά η Σάλας έδωσαν στο Θρύλο το σετ με 25-23.

«Πλήρωσε» τα σφάλματά του

Με το σκορ στο 2-1 στα σετ, οι κοπέλες του Παρίζι δεν μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ (6-2). Θα μπορούσαν να είχαν μπει καλύτερα και να βάλουν πίεση στον ΠΑΟ. Δεν έγινε. Αντέδρασαν, όμως, και το έκαναν σιγά-σιγά. Έβγαλαν ξανά αντίδραση. Με την Σάλας και τη Χίπε να δίνουν πόντους, ενώ και η Γιώτα ανέβασε την απόδοσή της πάνω στο φιλέ. Από το 9-5 οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 5-0 και προσπέρασαν (9-10). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 17-17. Εκεί τα λάθη έφεραν τον Ολυμπιακό στο -2 (19-17), αλλά με την Χίπε το ματς ήρθε πάλι στα ίσα. Ξανά όλα από την αρχή ως το 22-22. Η επίθεση της Χαντάβα και η κακή πάσα της Χριστούλου στην Κόστα έκαναν το σκορ 24-22, για να τελειώσει το σετ με 25-22. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα λάθη του.

Τα σετ 3-1 (σε 108′): 25-19, 25-23, 23-25, 25-22

1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-22

• Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/17 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. – 26% άριστες), Κόστα 18 (15/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 19% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 άσσος)