Ο Ολυμπιακός πέρασε «σβηστά» στα προημιτελικά

Η υπόθεση πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας τελείωσε νωρίς για τον Ολυμπιακό, που νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό. Ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν 25 λεπτά για να καθαρίσουν την πρόκριση με τον Τικίνιο. Ο Ολυμπιακός πέρασε «σβηστά» στα προημιτελικά.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το δεύτερο γκολ του Τικίνιο και το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης βγήκε. Έτσι έκλεισε ο Θρύλος το 2021. Με μια ακόμα νίκη, με μια ακόμα πρόκριση.

Η πίεση έφερε αποτέλεσμα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν καλά στο ματς. Έδειξαν από το πρώτο λεπτό πώς ήθελαν τη νίκη-ανατροπή και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Με δύο καλές στιγμές στα πρώτα 10 λεπτά και τρεις στο τέταρτο. Με Ονιεκούρου (3′), Βαλμπουενά (9′) και Βρουσάι (14′). Το πρώτο ήταν από κοντά, τα άλλα δύο σουτ από μέση και μακρινή απόσταση. Στην πρώτη φάση ο Στογιάνοβτις αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε σε κόρνερ. Η δικαίωση ήρθε στο 25′.

Σέντρα του Βαλμπουενά από πλάγια δεξιά, κεφαλιά του Τικίνιο στο δεύτερο δοκάρι και 1-0. Απλά και ωραία ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα. Είχε την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων, ασκούσε πίεση. Αλλά από το πουθενά πήγε να την… πατήσει. Στο 31′ και μετά το μεγάλο λάθος του Ονιεκούρου, η μπάλα έφτασε στον Λιάγκα. Σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή. Σούταρε με τον Κρίστινσον να του «λέει» όχι, κρατώντας το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων»! Για να έρθει ξανά ο Βραζιλιάνος φορ, στο 43′, μετά το άστοχο σουτ του Ονιεκουρού και να πλασάρει για το 2-0.

«Σβηστά» στο δεύτερο ημίχρονο

Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ένα σουτ του Μπουχαλάκη και δύο των φιλοξενούμενων με Νίλι και Νίκα ήταν το σκηνικό στα πρώτα 12 λεπτά. Με τον Μαντί Καμαρά να έχει την πρώτη, πραγματικά, καλή φάση. Η επέλασή του, πάντως, βρήκε σε ετοιμότητα τον Στογιάνοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ. Ο ρυθμός είχε πέσει. Με τον Μαρτίνς και τον Ταουσιάνη να ξεκινούν τις αλλαγές. Στο ματς μπήκαν ο Ροντρίγκες και ο Αγκιμπού.

Πάντως, δεν άλλαξαν την εικόνα του ματς. Μόνο στο 73′ η πίεση του Αγκιμπού Καμαρά στον Στογιάνοβιτς έφερε το λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Το γύρισμα του Αγκιμπού βρήκε τον Μαντί, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία. Το υπόλοιπο διάστημα του ματς πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα, να κάνουν κάτι, να βάλουν ένα γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία. Μια φάση στο 90’+2 με Τικίνιο και Αγκιμπού έγινε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός πέρασε «σβηστά» στα προημιτελικά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Ο. Μπα (83′ Α. Παπαδόπουλος), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (83′ Εμβιλά), Μ. Καμαρά (88′ Σουρλής), Ονιεκούρου (61′ Ροντρίγκες), Βρουσάι, Βαλμπουενά (62′ Α. Καμαρά), Τικίνιο.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Νίλι (82′ Αλμπάνης), Λιάγκας, Τσάπρας, Βήχος, Μεχία, Χάμοντ (63′ Λινάρδος), Πολέτο (82′ Μυτίδης), Νίκας (71′ Μουτίνιο), Βράκας, Δούμτσιος (63′ Τζημόπουλος).