ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός πέρασε πανηγυρικά στους τελικούς

Δύο νίκες μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών -και συνάμα του νταμπλ- είναι οι κοπέλες του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στο ρελαντί 79-51 του ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ και θα διεκδικήσουν τον τίτλο με πλεονέκτημα έδρας. Ο Ολυμπιακός πέρασε πανηγυρικά στους τελικούς.

Οι Κυπελλούχες Ελλάδας αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματίες Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου. Είχαν πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου με 16π. κι άλλες τρεις διψήφιες. Με την Πλουφ να κάνει μια ακόμα «γεμάτη» εμφάνιση. Σκόραρε 12 πόντους (2/2β., 5/6διπ.), πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο!

Δύο διαφορετικά «πρόσωπα»

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μάλλον είχαν μείνει στα Χανιά και άργησαν να μπουν στο ματς. Διότι στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 2-11. Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν 1/7 σουτ (σ.σ.: 1/5 διπ. και 0/2 τρ.). Μια πρώτη αντίδραση ήρθε σε 76”. Σερί 6-0 και ο Θρύλος μείωσε σε 8-11, 2:45 για το τέλος της περιόδου. Με τη Ντέλιτς να σκοράρει, η διαφορά πήγε πάλι στους 4 για τα Χανιά (10-14), αλλά με δύο βολές της Πλουφ και ένα δίποντο της Χάμπλιν, το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 14-14. Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Ο Ολυμπιακός έκανε δύο σημαντικά πράγματα. Έπαιξε άμυνα και είχε παράλληλα καλές επιλογές στην επίθεση. Ο Θρύλος χρειάστηκε 5:34 για να σκοράρει όσους πόντους είχε βάλει στο πρώτο δεκάλεπτο. Ξεκίνημα με 4-0 (18-14) και δύο σερί τρίποντα από τη Σταμάτη (21-16 και 24-18). Επί μέρους 8-0 για τον Ολυμπιακό που έφτασε να προηγηθεί με +11 (32-21) με το δίποντο της Σταμολάμπρου στο 17′. Ο ΟΑ Χανίων μείωσε σε 32-24, για να ακολουθήσει ένα ακόμα 8-0 με Δίελα (5π.) και Σταμολάμπρου που έστειλε τη διαφορά στους 16 (40-24) στο 19′. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Πάτησε… γκάζι στο τέλος

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά για τον Ολυμπιακό. Μετά το αρχικό καλάθι της Πλουφ (42-24) για το +18. Η ομάδα των Χανίων κατάφερε να πάει το ματς σε αργό τέμπο. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο πρώτο μισό της περιόδου, το επί μέρους σκορ ήταν 6-7, με την Σταμολάμπρου να σημειώνει το 46-31 στο 25′. Τρίποντο από την ίδια και εκ νέου η διαφορά στο +18 (49-31) στο 26′. Οι Κρητικές μείωσαν με την Μόργκαν σε 51-39 στο 28′. Αλεξανδρή και Σταμολάμπρου μέσα σε 21” σκόραραν για το +16 (55-39), για να μειώσει η Ντέλιτς σε 55-43 στο 30ό λεπτό.

Το επί μέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 15-19. Κι αυτό δεν άρεσε στις «ερυθρόλευκες». Το έδειξαν ξεκάθαρα στην τελευταία περίοδο. Επιτρέποντας στα Χανιά να σημειώσουν μόλις ένα δίποντο με την Ντέλιτς. Ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 16-2 με 5 πόντους της Δίελα και 4 πόντους της Αλεξανδρή για να προηγηθεί με +26 (71-45) στο 35′. Η Χάρις σκόραρε για δύο, μειώνοντας σε 71-47. Με 5 πόντους από την Βαμβακά, η διαφορά έφτασε και στο +32 (79-47) στο 39′, για να μειώσει η Χάρις στο τελικό σκορ, το 79-51. Ο Ολυμπιακός πέρασε πανηγυρικά στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 40-24, 55-43, 79-51.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε και το στατιστικό του ματς.