ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην επανάληψη

Για δυόμιση οκτάλεπτα ο Απόλλων έβγαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Ο οποίος ήταν πίσω στο σκορ 8-6 στο ημίχρονο. Όμως, η αντεπίθεση στο τρίτο οκτάλεπτο, η οποία συνεχίστηκε και στο τέταρτο, είχε ως αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να γυρίσουν το ματς και να φύγουν με το «διπλό» από το Γουδί. Βάζοντας 10 γκολ στο δεύτερο μέρος, επικρατώντας 16-12. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην επανάληψη.

Θέματα στην άμυνα

Όπως και να το κάνουμε, 8 γκολ σε ένα ημίχρονο είναι πολλά για να τα δέχεται ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου στο Γουδί είχε θέματα στο κομμάτι της άμυνας, στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Δερβίση, ο Απόλλων το γύρισε με τον Γούνα (2-1) και έκλεισε το οκτάλεπτο με προβάδισμα 4-3 χάρη στο γκολ του Γκουσάροβ. Η ομάδα του Δεληγιάννη έβρισκε λύσεις στην επίθεση και απέκτησε διαφορά δύο γκολ με το… καλημέρα στο δεύτερο με το γκολ του Αλαμάνου (5-3). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με τον Κολόμβο έγινε γρήγορα το 5-5. Ο Γούνας ήταν σε καλή ημέρα και σκόραρε τρεις φορές ως το τέλος του ημιχρόνου, για να ολοκληρωθεί αυτό 8-6, αφού ενδιάμεσα είχε βρει… δίχτυα και ο Φιλίποβιτς.

Ανατροπή και απόλυτο

Οι «φωνές» του Βλάχου στην ανάπαυλα έπιασαν τόπο. Διότι στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος. Σημείωσε δέκα γκολ, πέντε ανά οκτάλεπτο. Με σερί 4-0 μέσα σε κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά, το 8-6 της ανάπαυλας έγινε 8-10. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, ενώ και η άμυνα έκανε δουλειά. Ο Απόλλων κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10, αλλά ο Γενηδουνιάς πέτυχε το 11-10 με το οποίο έληξε το τρίτο οκτάλεπτο. Με σερί 4-0 μπήκε ο πρωταθλητής και στην τελευταία περίοδο. Ήταν φανερό ότι το ματς είχε πάρει το δρόμο του, με τον Ολυμπιακό να διευρύνει το νικηφόρο του σερί στη φετινή σεζόν σε 16 ματς. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην επανάληψη.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-3, 2-5, 2-5.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Δερβίσης (6:58), 1-1 Μόκκας (5:36), 2-1 Γούνας (4:30), 2-2 Δερβίσης (1:37), 3-2 Γούνας (1:14), 3-3 Γενηδουνιάς (0:51), 4-3 Γκουσάροβ (0:20)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Αλαμάνος (7:33), 5-4 Χρυσοσπάθης (7:12), 5-5 Κολόμβος (6:11), 6-5 Γούνας (4:09), 7-5 Γούνας (2:52), 7-6 Φιλίποβιτς (2:06), 8-6 Γούνας (1:25)

3ο οκτάλεπτο: 8-7 Γενηδουνιάς (7:18), 8-8 Μουρίκης (6:27), 8-9 Φιλίποβιτς (3:56), 8-10 Μπούσλιε (2:51), 9-10 Σολανάκης (2:05), 10-10 Γούνας (1:13), 10-11 Γενηδουνιάς (0:17)

4ο οκτάλεπτο: 10-12 Γενηδουνιάς (7:18), 10-13 Γενηδουνιάς (4:12), 10-14 Φουντούλης (2:18), 10-15 Γκίλλας (2:04), 11-15 Κότσκαρ (1:28), 11-16 Φιλίποβιτς (0:21), 12-16 Αλαμάνος (0:01)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Γαρδίκας, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς, Γούνας 6, Τσοκαλούδης, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ 1.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 1, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος.