ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όπως μπορούσε!

Όταν έχεις αντίπαλο μια ιταλική ομάδα, οι στιγμές αδράνειας και τα λάθη κοστίζουν. Ωστόσο, ο Θρύλος δεν είχε σε καλή ημέρα δύο από τις βασικές παίκτριές του. Καθώς ούτε η Καράρο, ούτε η Κούμπουρα δεν ήταν όπως άλλες φορές. Έτσι, η μεγάλη προσπάθεια που έγινε ήταν… ημιτελής. Μιας και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ, αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το… μυαλό τους και το σετ με 15-6. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα με 3-2 σετ από τη Νοβάρα. Επομένως η ρεβάνς στην Ιταλία είναι ένας… Γολγοθάς. Μιας και ο Θρύλος θέλει «καθαρή» νίκη για να προκριθεί απευθείας ή με 3-2 σετ για να παίξει την πρόκριση στους «8» στο «χρυσό» σετ. Ο Ολυμπιακός πάλεψε όπως μπορούσε.

Δεν σταμάτησε την ιταλική επίθεση

Με τον Ολυμπιακό να πιέζει αρκετά από τη θέση του σερβίς και την Κούμπουρα να τελειώνει αρκετές επιθέσεις ξεκίνησε το πρώτο σετ (2-2). Η Νίζετιτς άρχισε να παίρνει και εκείνη μπάλες και να τελειώνει επιθέσεις, με το πρόβλημα στο μπλοκ όμως για τις ερυθρόλευκες να ήταν αρκετά μεγάλο στο ξεκίνημα. Πρώτο μπλοκ στο ματς για τον Ολυμπιακό με την Εμμανουηλίδου για το 7-9. Αλλά ένα σερί των Ιταλίδων έφερε το ματς στο 7-11. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να είναι αποτελεσματικές, αλλά το μονό μπλοκ της Φαριόλ έφερε το 16-18. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την καλύτερη δυνατή υποδοχή. Έτσι έδωσε τη δυνατότητα στη Νοβάρα (σ.σ.: είχε 17 πόντους από επίθεση με 65%) να πάρει το πρώτο σετ με 25-20, για το 0-1.

Αντίδραση, πάθος και ισοφάριση!

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο αποφασιστικά στο δεύτερο σετ. Καθώς η Φαριόλ με πρώτο χρόνο έκανε το 2-1, ενώ η Κούμπουρα το 5-4. Αλλά η ιταλική ομάδα πίεσε με το σερβίς. Τα λάθη στην επίθεση που έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού έδωσαν εύκολους πόντους στη Νοβάρα. Όμως, υπήρχε μεγαλύτερη διάθεση. Το αποτέλεσμα ήταν με το μπλοκ της Φαριόλ, να ισοφαρίσει ο Θρύλος σε 8-8, ενώ με τον άσσο της Καράρο προσπέρασε 10-9. Το μπλοκ της Νοβάρα είχε «διαβάσει» το παιχνίδι της Κούμπουρα Έτσι ο Μιτσέλι την άλλαξε με την Τσιτσιγιάννη και την Καράρο με την Τάνη. Παρόλα αυτά, οι ακραίες Νίζετιχ και Μλεΐνκοβα, πήραν πόντους (20-21), ενώ με χαμένη επίθεση των Ιταλίδων έγινε το 22-22. Ακολούθως, η Μλεΐνκοβα πήρε μπλοκ άουτ για το 23-22 και με επίθεση (σ.σ.: ο Ολυμπιακός πήρε 18 πόντους) έκανε το 24-22. Για να τελειώσει το σετ (25-23) με το μπλοκ της Εμμανουηλίδου, για το 1-1.

Χαμένη ευκαιρία!

Με μπλοκ άουτ της Φαριόλ και μπλοκ της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-1. Επιπλέον, οι κοπέλες του Θρύλου πίεσαν την υποδοχή της Νοβάρα. Ακόμα, η Καράρο μοίρασε καλύτερα τις μπάλες στην επίθεση, ενώ οι Ιταλίδες άρχισαν να κάνουν λάθη. Στη συνέχεια, το μονό μπλοκ της Νίζετιχ διαμόρφωσε το 6-3. Η Αργεντίνα ακραία ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική, ενώ το μπλοκ δούλεψε καλύτερα και η Εμμανουηλίδου έκανε το 9-6. Μετά η Μλεΐνκοβα πήρε το μπλοκ άουτ για το +4 (11-7), ενώ η Νίζετιχ έκανε το +5 (13-8). Βέβαια, η έλλειψη συγκέντρωσης επέτρεψε στη Νοβάρα να μειώσει σε 15-13, όμως η Νίζετιχ έκανε το 18-15. Όταν ισοφάρισε η Νοβάρα (20-20), πήρε ξανά πόντο (21-20). Στο 22-22 ο Μιτσέλι έβαλε ξανά στο ματς Τάνη και Τσιτσιγιάννη. Όμως, στο 23-23 έγινε λάθος στην υποδοχή (σ.σ.: 5-7 οι πόντοι από λάθη) και η Νοβάρα πήρε το σετ με 25-23, για το 1-2.

Οι αλλαγές έκαναν τη διαφορά

Στην αφετηρία του 4ου σετ, το μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα, ένα λάθος των Ιταλίδων και η επίθεση της Κούμπουρα έφεραν σερί 3-0 (4-2). Επιπλέον, η Σέρβα διαγώνια έκανε το 8-5. Αλλά η καλή ημέρα της Καράρο, που δεν βοήθησε με τις πάσες της, έφεραν τη Νοβάρα μπροστά με 12-11 και μετά με 16-12.. Επίσης, στο 13-18 ο Μιτσέλι έκανε ξανά τη γνωστή διπλή αλλαγή των προηγούμενων σετ. Δηλαδή μέσα Τάνη και Τσιτσιγιάννη που έδωσαν… πνοή. Έτσι, με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 16-18. Τρία σερί μπλοκ από Εμμανουηλίδου, Μλεΐνκοβα και Φαριόλ έφεραν το ματς στο 19-19. Ακόμα, το μπλοκ του Θρύλο είχε βελτιωθεί, ενώ επιθετικά υπήρχε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Έτσι, με μπλοκ της Φαριόλ έγινε το 23-21, ενώ η Νίζετιχ κάρφωσε στη μεγάλη διαγώνιο (24-22) και πήρε τον πόντο (25-22) για το 2-2. Καθοριστικοί οι πόντοι από μπλοκ (4-1).

Πάλεψε όπως μπορούσε!

Ακολούθως, στη «μάχη» του τάι μπρέικ οι Ιταλίδες μπήκαν πιο δυνατά. Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθούν 6-1 με τον άσσος της Μπονιφάτσιο. Επιπλέον, τα λάθη στοίχισαν και το σκορ έγινε 1-7 πριν το «διακόψει» η Κούμπουρα (2-7). Όμως ήταν φανερό πώς η Νοβάρα είχε και καλύτερο ρυθμό και το momentum. Για να φτάσει το σκορ στο 3-9 και αμέσως μετά στο 4-11. Επίσης, η ψυχολογία ήταν με τις Ιταλίδες που έφτασαν στο 6-14 και με μπλοκ πήραν το σετ με 15-6, μαζί με τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3 σε 1.56: 20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15.