ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός μοιράζει 35άρες για πλάκα

Απολαυστικός. Αυτό είναι ο φετινός Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι ασταμάτητοι και μοιράζουν 20άρες και 30άρες στην έδρα τους. Μετά το 83-60 κόντρα στην Μπάγερν, η Βιλερμπάν κατάλαβε καλά τι εστί Θρύλος (89-54). Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε ένα ακόμα.. πάρτι στο «κάστρο» του. Ο Ολυμπιακός μοιράζει 35άρες για πλάκα.

Ο διακόπτης «γύρισε» άμεσα

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά. Χρειάστηκε να περάσουν 2:39 για να σκοράρει με τον Βεζένκοφ (2-4). Αλλά ο διακόπτης είχε… γυρίσει. Με σερί 12-2 συνολικά και τον Σάσα να έχει 7 πόντους, ο Θρύλος βρέθηκε στο 12-6, λίγο μετά το πεντάλεπτο. Η Βιλερμπάν ήταν αρκετά άστοχη (4/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 2/8 από τα 6,75μ., αλλά ήταν αρκετά μυαλωμένο στο παιχνίδι τους. Δεν επέτρεψαν στην ASVEL να πάρει επιθετικά ριμπάουντ. Με ομαδική συνεισφορά και τον Μουσταφά Φαλ να σκοράρει στο φινάλε του δεκαλέπτου, το πρώτο έκλεισε με σκορ 20-10. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε δύο κοψίματα για τους Γάλλους.

Με αφετηρία την άμυνα

Δεύτερο συνεχόμενο ματς που ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση. Στη δεύτερη περίοδο χρειάστηκε να περάσουν 3:42 για να πάρει τους πρώτους πόντους από τον Μάρτιν. Η γαλλική ομάδα κατάφερε ως το 16′ να μείνει κοντά στο ματς. Με το τρίποντο του Ντιό μείωσε σε 26-19. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/5 τρίποντα στο δεκάλεπτο, ως εκείνο το σημείο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε εξαιρετική άμυνα (σ.σ.: οι Γάλλοι είχαν στο πρώτο μισό του ματς 8-24 δίποντα και 1/4 τρίποντα). Από εκείνο το σημείο ως το φινάλε, σε διάστημα 4:54, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 13-2 και ο Ντόρσεϊ, 28” πριν το ημίχρονο, διαμόρφωσε το 39-21.

On fire Ντόρσεϊ και Σάσα

Ο ομογενής γκαρντ ήταν εξαιρετικός. Με τρία τρίποντα του, σε λιγότερα από 4 λεπτά, έστειλε τη διαφορά στους 25 (52-27). Ο Οσετκόφσκι έδωσε 6π. στη Βιλερμπάν. Αλλά το νερό είχε μπει στο… αυλάκι. Η ASVEL δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον υπερηχητικό Ολυμπιακό. Στην επίθεση υπήρχε πλουραλισμός. Με τον Παπανικολάου να δίνει λύσεις. Στο φινάλε της περιόδου ο Βεζένκοφ ήταν εκείνος που σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους. Στο 29′ ήταν εκείνος που ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (65-34), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 65-38. Με τον Ντόρσεϊθ να έχει 19π. και τον Βεζένκοφ 15π., αντίστοιχα.

Δεν πάτησε… φρένο

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές, αλλά η εικόνα του Ολυμπιακού δεν διαφοροποιήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών. Με τον Παπανικολάου να γίνεται ο τρίτος διψήφιος του Θρύλου, η διαφορά ανέβηκε στους 34 (72-38) στο 32′. Χαλάρωση δεν υπήρξε. Η άμυνα συνέχισε να «στραγγαλίζει» τη Βιλερμπάν. Η επίθεση, από την άλλη, έκανε καλά τη δουλειά της. Με τον Πρίντεζη να φέρνει το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στη μέγιστη τιμή του, το +26 (79-43) στο 36′. Με την ίδια προσήλωση αγωνίστηκαν οι παίκτες του Θρύλου ως το φινάλε, όταν ο Λαρεντζάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 89-54. Ο Ολυμπιακός μοιράζει 35άρες για πλάκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54.