ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Ολυμπιακός μια… ανάσα από τους τελικούς

Ιδανική κύλησε το Σάββατο για τον Ολυμπιακό σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα χάντμπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 6/6, επικρατώντας 38-26 της Δράμας στο κλειστό «Μ. Λοΐζος». Σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Διομήδη στο Άργος, ξέφυγε με 4 βαθμούς από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Ολυμπιακός μια… ανάσα από τους τελικούς.

Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο

Στα πρώτα δέκα λεπτά η ομάδα της Δράμας ήταν άκρως ανταγωνιστική, αλλά μετά το 12ο λεπτό ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 2 γκολ διαφορά (8-6) με τον Καραμπουρνιώτη. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν το ρυθμό και ο Μπούντιτς στον αιφνιδιασμό τους έφερε στο +3 (11-8) στο 18ο λεπτό. Η άμυνα έκανε καλή δουλειά και με δύο γκολ του Βύρωνα Παπαδόπουλου το προβάδισμα έφτασε τα 5 γκολ (16-11). Η Δράμα μείωσε στα δύο γκολ, αλλά ο Δομπρής στο 29:54 σκόραρε για να διαμορφώσει το 18-15, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι

Με τέρμα του Μπούντιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 5 γκολ διαφορά (20-15). Παίζοντας δυνατά στην άμυνα και έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση, αύξανε συνεχώς το προβάδισμά του. Ο Κρητικός στο 43:50 έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη στο +10 (28-18), ενώ ο Πασσιάς την ανέβασε στο +11 (30-19) στο 45:03. Το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα και το ματς ολοκληρώθηκε με 38-26, με τον Θρύλο να πετυχαίνει το 6/6 στη Β’ φάση. Ο Ολυμπιακός μια… ανάσα από τους τελικούς.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 5-6, 8-7, 12-9, 15-11, 18-15 (ημ.), 20-17, 25-18, 30-19, 32-22, 34-24, 38-26

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 2, Κρητικός 6, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 7, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Δράμα (Σάκης Βαλαβάνης): Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 6, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Πολύδωρος 2, Τορνικίδης 1, Πούλιος, Τόσκας 4, Τουνγκελίδης 1, Παπάζογλου, Καβάζης 2, Δεμερτζίδης 1, Σίνα 5, Κρανιώτης