O Oλυμπιακός ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!

Το παιχνίδι με την Μπάγερν, φτάνοντας στην 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, κατέδειξε για ακόμα μία φορά αυτό που είχα γράψει μετά το ματς με την Μπασακ Σεχίρ . Ο Ολυμπιακός, πέρα από το ότι είναι Θρύλος στην Ελλάδα γίνεται πια, με συνέπεια μία μεγάλη ευρωπαϊκή ομάδα που χτίζει δυνατή ευρωπαϊκή νοοτροπία και αν ξεπεράσει τις Ελληνικές παθογένειες θα πάει ακόμα ψηλότερα.

Το βράδυ της  Τρίτης , ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε απλά την Μπάγερν στα μάτια. Της έριξε μπόλικα χαστούκια, την στρίμωξε στο καναβάτσο, της φώναξε κάμποσερς φορές με τον τρόπο του “εδώ είναι Πειραιάς”, αλλά οι ψυχροί Γερμανοί επειδή ακριβώς μέσα τους κυλάει παγωμένο αίμα και μπόλικη ποιότητα  που τρέχει απο τα μπατζάκια τους, εκμεταλλεύτηκαν δύο αδράνειες με λίγο απο τύχη για να βάλουν δύο γκολ και βέβαια είχαν και την ποιότητα στο 1-3 του Τολισό.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά αν και δεν απέφυγαν στο πρώτο 20 λεπτο τα λάθη ,ειδικά ο Καμαρά και ο Σεμέδο, αλλά μπόρεσαν να μπουν στη θέση του οδηγού με την γκολάρα του Ελ Αραμπί απο τη  σέντρα του Τσιμίκα που ήταν εξαιρετική ..

Θα μπορούσαν να είχαν κάνει και το 2-0 ,αν ο Νοιερ δεν καθόταν στο πρώτο δοκάρι στη σέντρα του Τσιμίκα επτά λεπτά αργότερα και την κόντρα στον Ερνάντεζ της μπάλας. Και εκεί που λές “ρε λες να βάλουμε και δεύτερο ; ” έρχεται η έμπνευση του Μιούλερ, η αποκρουσάρα του Σα με τη μπάλα να έρχεται πάνω στον Λεβαντόφσκι που και με κλειστά μάτια θα το βάζε.

Και στο β ημίχρονο μπαίνει δυνατά η ομάδα,ο Ποντένσε θα μπορούσε να είναι  πιο ουσιαστικός αλλά πιά τον έχουμε μάθει  και εκεί που το ματς πάει σβηστά έρχεται το βόλει Μπόατενγκ -Μίλερ η μπάλα στον Λέβα ,1-2… Θα μπορούσε να υπήρχε και μία οσμή ευκαιρίας λίγα λεπτά μετά αν ο Ελ Αραμπί δεν έκανε τσαφ  στην προσπάθεια αντεπίθεσης και μπαλιάς προς τον Μπουχαλάκη  και λίγο μετά έρχεται το 1-3.

Ο Μαρτίνς βάζει και Λοβέρα, βάζει και  Γκερέρο ,έρχεται το τυχερό αλλά αν δεν δοκιμάζεις σουτ πως  θα γίνει αλλιώς, γκολ του Γκιγέρμε και το ματς πάει ροντέο για να καταλήξει στο 2-3, το χειροκρότημα και το σεβασμό της Μπάγερν προς μία σπουδαία ομάδα.

Εν κατακλείδι , ο Ολυμπιακός δείχνει ότι δεν φοβάται κανένα μέσα στο Καραϊσκάκη και μπορεί ΟΛΟΥΣ και οποιονδήποτε να τους νικήσει.  Οι ανορθογραφίες, όπως αυτή του Βελιγραδίου ή στιγμών σε ματς με Τότεναμ κα Μπάγερν θα φτιάξουν με τη δουλειά που γίνεται Και ο Μαρτίνς όσο αγχωμένος και αν είναι πολλές φορές  με τέτοιες εμφνίσεις και τέτοια ματς θα “Χτίσει” τον χαρακτήρα δικό του και την ομάδας.  Είναι πραγματικά σπουδαίο το έργο του.

ΥΓ: Για όσα έγιναν στο Ρέντη η ανακοίνωση του Ολυμπιακού με καλύπτει απόλυτα.  Δυστυχώς η βλακεία κάποιων είναι αήττητη.Γιατί για να κάνεις κάτι τέτοιο σε παιχνίδι ευρωπαϊκό  με μικρά παιδιά δεν μπορεί να είσαι σώφρων.Είναι πραγματικά ντροπή για το Ελληνικό ποδόσφαιρο.