Ο Ολυμπιακός με Μονακό στα πλέι οφ

Η τελευταία αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στην Euroleague έκρυβε εκπλήξεις. Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε 97-88 από την Μπάγερν στη Μαδρίτη. Ένα ματς που κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ 38-13 για την ομάδα του Μονάχου. Αυτό το αποτέλεσμα άλλαξε και την τελική κατάταξη. Ο Θρύλος τερμάτισε δεύτερος, αφήνοντας τους Μαδριλένους στην 4η θέση. Ο Ολυμπιακός με Μονακό στα πλέι οφ.

Με αντίπαλο την Μονακό

Η συζήτηση ήταν αν ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ ή την Αναντολού Εφές. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τελειώσει από την προηγούμενη εβδομάδα τα ματς τους, μετά τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ. Και περίμεναν τα αποτελέσματα στα εναπομείναντα ματς, για να δουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ. Ο Θρύλος ήταν σίγουρα στην 3η θέση και είχε ελπίδες για να τερματίσει δεύτερος.

Ένα μόνο σενάριο τον έφερνε στο Νο2. Να ηττηθεί η Ρεάλ Μαδρίτης από την Μπάγερν Μονάχου στην ισπανική πρωτεύουσα. Αυτό συνέβη τελικά, με τους Γερμανούς να κάνουν επί μέρους σκορ 38-13 στο 4ο δεκάλεπτο και να επικρατούν 97-88. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο στη 2η θέση. Ο Ολυμπιακός με Μονακό στα πλέι οφ.

Γλίτωσε τις ισπανικές στον ημιτελικό

Η τελική κατάταξη στις θέσει 1-4 είναι: 1. Μπαρτσελόνα, 2. Ολυμπιακός, 3. Αρμάνι Μιλάνο και 4. Ρεάλ Μαδρίτης. Όσον αφορά στις θέσεις από το 5 ως το 8, το 5-6 θα ξεκαθαρίσει την προσεχή Τετάρτη. Διότι υπάρχει το ματς της Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Φενέρμπαχτσε (13/4). Αν νικήσει η Μακάμπι τερματίζει πέμπτη, αν ηττηθεί θα καταταγεί έκτη, με την Εφές να τερματίζει στην αντίθετη θέση.

Τα σίγουρα είναι οι θέσεις 7 και 8, με την Μονακό στην 7η και την Μπάγερν Μονάχου στην 8η, αντίστοιχα. Το καλό, όμως, από όλη αυτή τη διαδικασία είναι πώς ο Ολυμπιακός απέφυγε, αν όλα πάνε καλά και βρεθεί στο Final-4, τις ισπανικές ομάδες στον ημιτελικό. Διότι εκεί θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Αρμάνι Μιλάνο με τον 6ο της τελικής κατάταξης.