ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ

Άλλο ένα «ερυθρόλευκο»… πάρτι από την ομάδα του Ζίμπαρτς που έκανε… πλάκα σε εκείνη της Θεσσαλονίκης και την νίκησε με 91-35! Ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ.

Πέντε παίκτριες του Ολυμπιακού ήταν διψήφιες με την Γκούσταφσον να έχει 17 πόντους και 13 ριμπάουντ. Επιπλέον, η Νικολοπούλου άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Κυριαρχία

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο ματς. Με τον Ολυμπιακό στο 4′ να προηγείται 10-0 με την Γκούσταφσον να δεσπόζει (6π., 3ρ.) και τη Σύρρα να έχει 2 κλεψίματα. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ είχε 0/4 σουτ (0/2 τρίποντα). Τα δύο διαδοχικά τρίποντα της Καρλάφτη σε 25” μετά το λάθος της Σταμάτη έφεραν το σκορ στο 10-6 (5′). Όμως η «απάντηση» του Ολυμπιακού ήρθε με επί μέρους 14-0 για το 24-6 στο 9′, με τη Σπυριδοπούλου να έχει 8 πόντους (2/2β., 3/3διπ.). Έτσι το δεκάλεπτο έληξε 24-8 με το καλάθι της Θεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ είχε 3/16 σουτ και μόλις 1/11 δίποντα!

Εντυπωσιακές

Ξανά η Θεοδώρου σκόραρε για τον ΠΑΟΚ (26-10, 12′), όμως ακολούθησε ένα ακόμα σερί του Θρύλου (11-0). Με συνεχόμενα τρίποντα και την Σταμολάμπρου να «ζεσταίνεται», το σκορ έγινε 37-10 (17′). Η Θεοδώρου πέτυχε και το δεύτερο καλάθι των φιλοξενούμενων στην περίοδο (37-12, 3:38), που δεν σκόραραν άλλο ως το ημίχρονο. Νέο επί μέρους 8-0 για τον Ολυμπιακό που έκλεισε το ημίχρονο στο 45-12. Η Γκούσταφσον ήταν ήδη στα… όρια του νταμπλ-νταμπλ (11π., 9ρ.) με τον Θρύλο να έχει 30 ριμπάουντ και τα κορίτσια της ομάδας της Θεσσαλονίκης 3/24 δίποντα.

Τον «ισοπέδωσε»

Με τόσο μεγάλη διαφορά, θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς ότι ο Ολυμπιακός θα έκοβε… ταχύτητα. Τουναντίον! Η εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ονειρική για τις κοπέλες του Ολυμπιακού. Η Σταμολάμπρου είχε βρει ρυθμό, η Γκούσταφσον δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Έτσι με 9 πόντους της Ελληνίδας γκαρντ και 8 της Αμερικανίδας σέντερ ο Θρύλος προηγήθηκε στο 26′ με 50 πόντους διαφορά (62-12). Η Σπυριδοπούλου έφερε το σκορ στο 71-16 (+55), για να κλείσει το δεκάλεπτο με +57 (73-16) με την Νικολοπούλου και τον ΠΑΟΚ να έχει 6/48 σουτ, αλλά με με 4/31 δίποντα!

Ασταμάτητες

Η Σουκ ανέλαβε δράση και με 5 διαδοχικούς πόντους έφερε τη διαφορά στους 61 (80-19), 5:37 πριν το φινάλε του ματς. Αυτό ήταν και το μέγιστο προβάδισμα του Ολυμπιακού. Ο Ζίμπαρτς έριξε σταδιακά στο ματς τόσο την Γκουζέλου όσο την Χουγκάζ. Η πρώτη πέτυχε το 86-32 (39′), αλλά και με έμμεσο τρίποντο το 89-32 (38”) με την Νικολοπούλου να σημειώνει το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού (91-33) πριν διαμορφώσει η Κολλάτου με βολές το τελικό 91-35. Ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.