Ο Ολυμπιακός έχει ΕΞΑΨΗ για το Κύπελλο

Ο Θρύλος θέλει πάρα πολύ την κούπα. Χθες δεν φόρτσαρε, θα το κάνει στις 22 Μαΐου. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Οι πρωταθλητές νίκησαν 1-0 τον ΠΑΟΚ και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τις εντός έδρας εμφανίσεις τους, στο πρωτάθλημα της σεζόν 2020-21. Διαβάζοντας αρθρογράφους του ΠΑΟΚ, καταλαβαίνεις ότι έχει χαθεί η μπάλα. Λένε πώς πίστευαν ότι ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε το ματς πιο εύκολα, με δεδομένες τις απουσίες που είχε η δική τους ομάδα. Μάλλον δεν βλέπουν καλά τα ματς. Διότι ο Ολυμπιακός πήρε το χθεσινό στο ρελαντί, αν δεν το κατάλαβαν.

Εάν εξαιρέσουμε τα πρώτα 20 λεπτά που υπήρξε έλλειψη συγκέντρωσης και ο ΠΑΟΚ έκανε δύο φάσεις -στην πρώτη επενέβη σωτήρια ο Ζοζέ Σα, στο τετ-α-τετ με τον Κρμέντσικ- το υπόλοιπο ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Πέντε τελικές στο τέρμα και δύο δοκάρια για τον Θρύλο. Νίκη 1-0, με γκολ από το 32′. Στα… χαλαρά, εύκολα. Εάν ήταν αποτελεσματικός ο Θρύλος, θα «έγραψε» ξανά 3άρα στο Καραϊσκάκη. Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν θεατές. Έβλεπε το ματς, μετρώντας αντίστροφα τα λεπτά για να φτάσει το 90ό και στη συνέχεια να σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη της αναμέτρησης. Πού δυσκολεύτηκε, άραγε, ο Θρύλος;

Ο Ολυμπιακός πήγε στα χαλαρά, δεν χρειάστηκε να φορτσάρει. Έκανε τις φάσεις που έκανε. Το σίγουρο είναι ένα. Εκεί που θα δούμε τους πρωταθλητές όπως πρέπει είναι στις 22 Μαΐου. Διότι υπάρχει δίψα, μεγάλη θέληση, τεράστια όρεξη για μια ακόμα κούπα. Για να τελειώσει η χρονιά με τον καλύτερο, δυνατό τρόπο. Με τον Ολυμπιακό να αναδεικνύεται για δεύτερη χρονιά στη σειρά νταμπλούχος. Η λέξη που χαρακτηρίζει τους «ερυθρόλευκους» για τον τελικό είναι μία. Πολύ γνωστή. Viral για φέτος. ΕΞΑΨΗ!!! Έξαψη να ξαναγίνει και φέτος Κυπελλούχος.

Στον τελικό θα δούμε έναν αποφασισμένο Ολυμπιακό. Μια ομάδα που θα δείξει από το πρώτο λεπτό ότι θέλει να πάρει την κούπα. Χθες ήταν λίγο χαλαρή στην αφετηρία του ματς. Το επόμενο Σάββατο (22/5) θα είναι αλλιώς η κατάσταση.

Υ.Γ. Το καλοκαίρι του 2018 ο Βαγγέλης Μαρινάκης τα άλλαξε όλα. Είχε ήδη κατακτήσει 7 σερί πρωταθλήματα με τον Ολυμπιακό. Έφτασε τα 9 και συνεχίζει να ονειρεύεται και ο ίδιος, όπως και τα εκατομμύρια οπαδοί του Θρύλου σε κάθε άκρη του πλανήτη.