Ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση

Το ματς που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο ΣΕΦ έμοιαζε με υποχρέωση. Υποχρέωση για τον Ολυμπιακό πριν την εβδομάδα με δύο ματς στην Euroleague. Υποχρέωση και για τον Ηρακλή που παρατάχθηκε με 5 επαγγελματίες, έναν παίκτη από το Εφηβικό κι ένα από το Παιδικό του τμήμα. Με μόλις επτά παίκτες δηλαδή. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 94-65, με τη διαφορά να μεγαλώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση.

Δεν είχε ρυθμό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά. Έμεινε χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά, με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε τρίποντο (3-5). Μάλιστα, ήταν πίσω στο σκορ ως το 6ο λεπτό (7-10), για να ακολουθήσουν δύο βολές του «Παπ» και το λέι απ του Ντόρσεϊ για το προβάδισμα (11-10), 4:00 για το δεκάλεπτο. Από το 7-10 (4:51) ο Θρύλος έκανε σερί 11-0 (2:29) για να προηγηθεί 18-10 με το νέο τρίποντο του Παπανικολάου (10π.), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 20-14.

Νωθρότητα

Όχι πώς άλλαξε κάτι στη δεύτερο περίοδο. Πολλά λάθη, 9 σε ένα ημίχρονο. Με τον Ηρακλή των 7 παικτών να έχει 7 επιθετικά ριμπάουντ! Αν δεν ήταν τα 13 κλεψίματα, είναι πολύ πιθανό ο Ολυμπιακός να ήταν πίσω στο σκορ! Με το τρίποντο του Έισι βρέθηκε στο +9 (23-14) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής συνέχισε να παίζει «ηρωικά», με δεδομένα τα πολλά του προβλήματα και μείωσε 23-19 με τον Γκάρετ (12′) και στον πόντο, 28-27, με νέο καλάθι του Γκάρετ (4:57). Μετά το τάιμ άουτ οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν 31-31 με τον Γκάρετ ξανά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 7-0 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη (38-31) και το ημίχρονο να τελειώσει 38-33.

Λύσεις από το τρίποντο

Το σερί του Ηρακλή από το 38-31 έφτασε στο 9-0 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (7:50), για να προσπεράσει με 40-38. Δύο σερί τρίποντα από Πρίντεζη και Γουόκαπ επανέφεραν τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού (44-40), ενώ ένα ακόμα καλάθι του «Πριντ» διαμόρφωσε το 46-40, για να γίνει το σκορ 46-42 στα μισά του δεκαλέπτου. Τρίποντο του Ντόρσεϊ και +7 για το Θρύλο (49-42). Ο Ηρακλής μείωσε 52-48 με τον Γουντς, αλλά νέο 7-0 του Ολυμπιακού που έκλεισε με ένα ακόμα τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε… αέρα 11 πόντων (59-48), για να διαμορφώσει ο Μάρτιν το 61-50.

Ελεύθερο μπάσκετ

Ο Ηρακλής άρχισε να ξεμένει από δυνάμεις. Ο Παπανικολάου με 5 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 16 (66-50), με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με δικό τους 6-0 (66-56) στο 8:37 για το τέλος. Ξανά σερί 7-0 του Θρύλου με τον Μάρτιν να διαμορφώνει το 73-56 στο 6:57 για το τέλος. Προβάδισμα 17 πόντων για τον Ολυμπιακό. Λαρεντζάκης και Λούντζης σκόραραν στη συνέχεια για το 81-59 στο 35′. Ο Γκάρετ μείωσε σε 81-63 στο 36′. Επί μέρους 13-0 του Θρύλου στη συνέχεια για να προηγηθεί 94-63 στο 40′ με Μακ Κίσικ, Λαρεντζάκη και Πρίντεζη (σ.σ.: 6 σερί πόντους), πριν ο Γκάρετ διαμορφώσει το τελικό 94-65. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς του ΣΕΦ.