ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλοκ» στο Ρέντη

Ένα ντέρμπι δεν τελειώνει στο πρώτο σετ. Έχει δρόμο. Ο Ολυμπιακός μετά το καλό πρώτο σετ μπλοκάρισε. Τόσο στο δικό του παιχνίδι όσο και πάνε στο φιλέ. Εκεί ο ΠΑΟ ήταν κατά πολύ καλύτερος (15-4 τα μπλοκ) και έφυγε νικητής με 3-1 σετ από το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλοκ» στο Ρέντη.

Οι πρωταθλητές υστέρησαν από τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά. Ειδικά στο τρίτο και το τέταρτο έδειξαν να μην έχουν ψυχολογία και συγκέντρωση για να διεκδικήσουν τη νίκη. Τέλος στο αήττητο που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρωτάθλημα.

Καθαρό μυαλό και προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Ο Μιγιαήλοβιτς δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό, λόγω της απουσίας του. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρό μυαλό και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟ. Διότι στο πρώτο σετ, ο Θρύλος πήρε 12 πόντους από λάθη αντιπάλου, έναντι 7 των «πράσινων». Το σετ κρίθηκε στα δύο σερί που έκαναν οι πρωταθλητές. Το πρώτο από το 13-13, όταν και προηγήθηκαν με 17-13 με το άσσο του Παγένκ. Κατόπιν όταν το 17-14 έγινε 20-14 με τον Έγκλεσκαλνς. Η διαφορά δεν μειώθηκε και ο Παγένκ με μπλοκ άουτ έκανε το 25-20 για το 1-0 σετ.

Τον σταμάτησε το μπλοκ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για το Θρύλο που προηγήθηκε 4-1 με το άσο του Ζουπάνη. Ο Πέριτς και ο Έγκλεσκαλνς έδιναν λύσεις. Ο Μιγιαήλοβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (10-6), αλλά εκεί «έσβησε» ο… διακόπτης. Σερί 5-0 για τον ΠΑΟ που προσπέρασε (10-11). Ο Πέριτς πήρε τις φάσεις πάνω του και έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (15-13). Αλλά ήταν φανερό πώς κάτι δεν λειτουργούσε καλά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ήταν προβλέψιμα πολλά πράγματα. Το μπλοκ του ΠΑΟ έκανε τη διαφορά στο τελικό κομμάτι του σετ. Από το 20-18 με τον Ζουπάνη, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 7-1 και με το μπλοκ πάνω στον Πέριτς, διαμορφώθηκε το 21-25 και το 1-1 στα σετ.

Παράδοση χωρίς… σφυγμό

Στο τρίτο σετ ήταν αισθητό πώς τίποτα δεν πήγαινε καλά. Μετά το χαμένο σερβίς των «πράσινων», με το σκορ στο 4-5, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Σερί 5-0 με πολλά λάθη στην επίθεση και αδυναμία στο μπλοκ και το σκορ στο 4-10. Οι αλλαγές που έκανε σταδιακά ο Δημήτρης Καζάζης δεν άλλαξε την εικόνα του ματς. Ούτε του Κασαμπαλή με τον Στιβαχτή, ούτε οι αλλαγές στους ακραίους. Κακές επιθέσεις, εκτός θέσεων στο μπλοκ και το σκορ πήγε στο +10 (7-17) με το άσο, με τη «βοήθεια» του φιλέ, του Σκάλεκαρ. Οι πόντοι του Θρύλου έρχονταν με τεράστια δυσκολία και ο Ρανγκέλ έκανε το 11-21. Η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (12-24) για να τελειώσει το σετ 14-25 με το σερβίς στο φιλέ του Εφραιμίδη, για το 1-2.

Δεν έβγαλε αντίδραση

Εκεί που θα περίμενε κανείς να κάνει το κάτι παραπάνω ο Ολυμπιακός, να βγάλει αντίδραση και να ξαναμπεί στο ματς, αυτό δεν συνέβη. Τα ίδια λάθη που έγιναν από τα μισά του δεύτερου σετ και στο τρίτο, επαναλήφθηκαν και στο τέταρτο. Μετά το 2-3 από τον Πέριτς, ο ΠΑΟ είχε καλύτερες λύσεις. Είχε καλύτερο πλάνο στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που υστέρησε πάρα πολύ. Το σκορ έγινε 4-9 και λίγο μετά 7-14. Με την άνοδο του Πέριτς οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αλλάξουν τη ροή του ματς. Ο Σέρβος ακραίος μείωσε σε 11-15. Αλλά στο επόμενο σερβίς πάτησε τη γραμμή. Αν είχε κρατήσει λίγο ακόμα, έδειχνε να δημιουργεί πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟ. Οι πρωταθλητές πλησίασαν ως το 16-19 με τον Πέριτς και σε 21-23 με τη άουτ επίθεση του Ανδρεόπουλου. Όμως έχασαν το σετ με 21-25 και το ματς με 3-1 σετ. Ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλοκ» στο Ρέντη.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25) σε 116 λεπτά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 33% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/33 επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.),  Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (14/30 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ. 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 2 (2/5 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 54% υπ. – 27% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 36% υπ. – 21% άριστες).