ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε τον Ηρόδοτο

Θετικό τεστ και πρόσημο για την β’ ομάδα του Ολυμπιακού το απόγευμα του Σαββάτου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της ομάδα της Κρήτης. Λοιπόν, στο φιλικό που έγινε στο Ρέντη και έληξε με σκορ 1-0. Ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε τον Ηρόδοτο.

Νίκησε ο Ολυμπιακός Β’

Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν την προετοιμασία τους, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Super League 2. Στο φιλικό που έγινε στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη, νίκησαν 1-0 τον Ηρόδοτο. Με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες από την πρώτη ομάδα. Στο 21′ ο Λαλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ντόι πήρε την κεφαλιά και την τελευταία στιγμή αμυντικός των φιλοξενούμενων έδιωξε την μπάλα, προτού περάσει τη γραμμή. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 26′, ο Ολυμπιακός Β’ άνοιξε το σκορ. Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμπαγάσα.

Καλύτερος από τον Ηρόδοτο

Η ομάδα του Ηρακλείου απείλησε στο 33′. Μιας και ο Φαλκάο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Νίκο, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά και έδιωξε. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές αλλαγές και από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, ο Ολυμπιακό Β’ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 82′ ο Σαπουντζής απείλησε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας Κρόστα του Ηροδότου έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε τον Ηρόδοτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Νίκας, Λαλά, Κινκουέ, Χρυσόπουλος, Λάιντνερ, Ντόι, Κεϊτά, Κωστή, Ιμπαγάσα, Βρουσάι, Βοΐλης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Στουρνάρας, Νίκολιτς, Μασούρας, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Σαπουντζής, Συρμής, Μαρίνος, Καράκουτης, Αλ. Μπα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Στάθης Σταθόπουλος): Κρόστα, Μακρυδάκης (45′ Κυριακίδης), Σαρρής (45′ Ασίγκμπα), Μίκο (85′ Μπατσής), Κριεζίου (85′ Αλμπάν), Φέκκας (45′ Γκίνη), Λάμπρου (45′ Φουάσης), Μασάδο (60′ Ρέτσος), Φαλκάο (60′ Σουρνάκης), Φράγκος (60′ Πετσίτης), Χαλκιαδάκης (85′ Κλάδος).