Ο Ολυμπιακός βρίσκει ρυθμό

Η πρώτη εμφάνιση του Ολυμπιακού με σχεδόν απαρτία συνδυάστηκε με νίκη. Μιας και στην πρεμιέρα του, στο φετινό τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», επικράτησε 75-72 της Ζαλγκίρις, στην Κύπρο. Ειδικότερα σε ένα ματς που υπήρξαν παίκτες που ξεχώρισαν. Για την ακρίβεια ο Πίτερς (19π.,8ρ.), όπως και ο Μιλουτίνοφ με το double-double (11π.,12ρ.). Θετικός ήταν ο Σίμκα (8π. με 4/4διπ.), ενώ και ο Λαρεντζάκης από τον πάγκο βοήθησε σημαντικά. Ωστόσο ο Μπαρτζώκας θα μπορέσει να βγάλει περισσότερα συμπεράσματα στο αυριανό φιλικό (19:00) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Ολυμπιακός βρίσκει ρυθμό.

Θέμα… χημείας

Ο Ολυμπιακός άρχισε το πρώτο του ματς για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» με πεντάδα τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Βέβαια στα πρώτα λεπτά υπήρχε νευρικότητα στην επίθεση. Καθώς αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» λειτούργησαν καλά, με τους Λιθουανούς να σκοράρουν μόλις 5 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά! Από την πλευρά τους, στο ίδιο διάστημα το σκορ ήταν 8-5, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 4 πόντους. Ωστόσο, ορισμένα λάθη στην περιφέρεια έφεραν τρίποντα της Ζαλγκίρις με τον Μάνεκ (11-13, 9’). Πέραν του «Μίλου» και ο Πίτερς σκόραρε, με τους δύο να μετρούν 5 και 7 πόντους, στο πρώτο δεκάλεπτο.

«Συνταγή» Ολυμπιακού

Η αστοχία ως το 14’ ήταν χαρακτηριστικά, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 3/18 σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν το +7 (21-14) για τους Λιθουανούς. Όμως το σχήμα με τρία γκαρντ και τους Παπανικολάου και Σίκμα στο «4»-«5» απέδωσαν. Αρχικά σερί 8-0 με τρίποντα από Λαρεντζάκη και Παπ. Επιπλέον, προσήλωση στην άμυνα και συνεργασίες pick & roll στην επίθεση, με τον Σίκμα να τελειώνει τις φάσεις (26-26, 17’). Επίσης και ο αρχηγός έδωσε λύσεις για το 34-28, στα 20’’ για το ημίχρονο που έληξε 34-30. Ένα εξάλεπτο που ο Ολυμπιακός είχε 10/12 σουτ και ορθολογική επιθετική λειτουργία. Όμως η αναλογία 9 ασίστ για 10 λάθη ήταν θέμα!

Υψηλό τέμπο

Πράγματι, στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε. Καθώς και οι δύο ομάδες ανέβασαν το τέμπο. Είναι χαρακτηριστικό πώς ως το 25’ το επί μέρους σκορ ήταν 14-12 για την Ζάλγκιρις. Δηλαδή σχεδόν όσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως εδώ έπαιξε ρόλο πώς οι άμυνες δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα με το πρώτο ημίχρονο. Η Ζαλγκίρις βρήκε πόντους από αρκετούς παίκτες, ειδικότερα από τον Μήτρου-Λονγκ (σ.σ.: 8π. στην περίοδο). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε… αντίδοτο. Πιο συγκεκριμένα, τον εξαιρετικό Μιλουτίνοφ που έκλεισε το δεκάλεπτο με double-double (11π.,11ρ.,3κοψ.). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα ως το 27’ (49-48), αλλά στο τέλος άλλαξε τρεις φορές, για το 55-54.

Βρίσκει ρυθμό

Με διαδοχικά τρίποντα και από τις δύο ομάδες άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο. Για την ακρίβεια, ο Πίτερς για τον Ολυμπιακό, ο Ντίμσα για την Ζαλγκίρις. Έτσι, αρχικά ο Θρύλος βρέθηκε στο +4 (58-54 και 61-57). Όμως οι Λιθουανοί το γύρισαν και προσπέρασαν 64-63 (35’). Επιπλέον, με πέντε διαδοχικούς πόντους από τον Λαρεντζάκη, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +3 (70-67, 37’). Καθώς βελτίωσαν το κομμάτι της δημιουργίας με 12 ασίστ σε σχεδόν 17 λεπτά στο δεύτερο μέρος και μόλις 5 λάθη, στο ίδιο διάστημα. Όμως το καθαρό μυαλό έλειψε, ειδικά από τον Γουόκαπ (λάθος πάσα και 1/2 βολές). Αλλά μέσα από την άμυνα, ο Πίτερς σκόραρε στον αιφνιδιασμό, όπως και ο Γουίλιαμς-Γκος με βολές (75-72, 13.4’’). Έτσι, με καλή άμυνα στο τέλος πήρε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός βρίσκει ρυθμό.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72.